Evropskou cenu za architekturu dostala koncertní síň na Islandu

Brusel - Jedno z nejvýznamnějších ocenění na poli evropské architektury, cenu Miese van der Roheho, dnes získali dánští a islandští architekti za stavbu koncertní síně Harpa v islandském Reykjavíku. Informovala o tom Evropská komise. Porota vybírala z pěti finalistů, mezi nimiž byly stavby z Dánska, Belgie, Španělska a Portugalska.
    Cena dotovaná částkou 60.000 eur (asi 1,5 milionu korun) se uděluje jednou za dva roky a pro evropské architekty je velmi prestižní.
    Koncertní síň spojená s konferenčním centrem Harpa se otevřela v roce 2011 v reykjavíckém přístavu. Na projektu se podílela dánská architektonická kancelář Henning Larsen, společně s islandským ateliérem Batteríiö a umělcem Olafurem Elíassonem.
    Budova o výšce 43 metrů se skládá ze dvou geometrických objektů a je nepřehlédnutelná díky skleněné fasádě, která je rozdělena do polí, evokujících svým tvarem čedičové krystaly. Uvnitř se nachází koncertní hala pro 1800 diváků, tři menší sály a konferenční centrum.
    "Harpa je jakousi ikonickou, průhlednou a propustnou kvazi kostkou, jež se jeví jako věčně proměnná hra barevného světla a vyzývá k rozhovoru mezi městem a životem uvnitř budovy," uvedl ve zdůvodnění předseda poroty Wiel Arets.
    Cena Evropské unie za současnou architekturu, která nese jméno slavného architekta Ludwiga Miese van der Roheho, bude vítězům předána na slavnostním ceremoniálu v Barceloně 7. června. Porota letos vybírala z celkem 335 nominovaných staveb, včetně českých.
    V minulých ročnících zvítězil například projekt berlínského Neues muzea od britského architekta Davida Chipperfielda, či budova norské opery v Oslu. Mezi zhruba třicítku staveb v širším výběru se několikrát probojovali i čeští zástupci. Naposledy Českou republiku v katalogu zastupoval trapistický klášter v Novém Dvoře od architekta Johna Pawsona.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Chyba
AG
17.11.14 02:51
zobrazit všechny komentáře

Související články