Egypt dokončil rekonstrukci nejstaršího kláštera na světě

Vložil
ČTK
05.02.2010 11:45
Egypt

Káhira

Káhira - Egyptští památkáři dokončili po osmi letech rekonstrukci kláštera svatého Antonína nedaleko Rudého moře, nejstaršího křesťanského kláštera na světě, který je symbolem mírového soužití mezi muslimy a křesťany v  této zemi. Obnova kláštera Egypt přišla na 14,5 milionu dolarů, napsala agentura AP.
    Při rekontrukci 1600 let starého komplexu byly obnoveny starověké mohutné zdi kolem kláštera a zdi obou jeho kostelů z 6. a 15. století. Zrekontruovány byly také části obývané kdysi mnichy a věž z 6. století, v níž ve středověku hledali úkryt před drancujícími útoky beduínských kmenů. Archeologové z Amerického výzkumného střediska v Egyptě rovněž objevili pod jedním z kostelů původní cely mnichů ze 4. století.
    Patron kláštera svatý Antonín Veliký je považován za zakladatele křesťanského mnišství. Do odlehlé hornaté krajiny se uchýlil na konci 3. století našeho letopočtu. Po jeho smrti v roce 356 následovníci postavili klášter, který je využíván je dodnes. Bydlí v něm asi 120 mnichů a navštěvují ho miliony křesťanských poutníků.
    Klášter je symbolem soužití křesťanů a muslimů, uvedly egyptské úřady asi měsíc po jednom z  nejhorších případů sektářského násilí za posledních deset let, při kterém při střelbě na křesťanské věřící zemřelo sedm lidí.
    "Rekonstrukce kláštera ukazuje světu, že usilujeme o obnovu památek naší minulosti, ať už koptské, židovské nebo muslimské," řekl generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás.
    "Takový incident (jako) v Horním Egyptě se může mezi bratry stát," odpověděl na otázku, zda existuje souvislosti mezi incidentem z  noci ze 6. na 7. ledna a načasováním jeho prohlášení.
    Lednový incident se odehrál po půlnoční mši konané na oslavu koptských ortodoxních křesťanských Vánoc v jihoegyptském městě Nag Hammádí asi 40 kilometrů od Luxoru. Vztahy mezi sektami v Egyptě si vyžádaly mezinárodní kritiku, egyptské úřady však sektářství jako motiv incidentu a napětí mezi muslimy a křesťany odmítají.

0 komentářů
přidat komentář