Další protesty proti železničnímu projektu ve Stuttgartu

Stuttgart - Zhruba dvě tisícovky lidí se dnes večer v  jihoněmeckém Stuttgartu sešly k demonstraci proti výstavbě nového železničního uzlu. S odvoláním na organizátory protestů o tom informovala agentura AP. Už ve čtvrtek protestovaly zhruba dvě tisícovky lidí proti souvisejícímu kácení stromů v přilehlém parku. Nepokoje si podle dnešních informací policie, která měla v  terénu asi tisícovku mužů, vyžádaly 130 zraněných.
    "Hanba vám!" skandovali dnes manifestující, kteří po policejních zásazích z předchozího dne a v noci dávali svůj hněv najevo i koncertem píšťalek a vuvuzel, napsala agentura AFP.
    Zatímco organizátoři dnes očekávali kolem 70.000 manifestujících, mluvčí protestujících Carola Ecksteinová podle AP odhadla, že u stuttgartského nádraží se zatím sešlo jen něco přes dvě tisícovky lidí. Policie účast odhadovala na několik stovek.
    Na větve stromů v Zámeckém parku u  plánovaného podzemního nádraží demonstranti pověsili alegorická srdce a slunečnice. Na 300 zdejších stromů, i staletých, má padnout za oběť obřímu železničnímu projektu, proti němuž se bouří stále větší množství lidí.
    Police dnes uvedla, že předchozí demonstrace si vyžádaly 130 zraněných, z nichž 16 bylo převezeno do nemocnice. Zraněno bylo i šest policistů. Šestadvacet osob ve věku 15 až 68 let bylo zadrženo.
    Mluvčí protestujících hovořili až o 400 zraněných. Převážně šlo údajně o podráždění očí poté, co policie proti demonstrantům nasadila kromě vodních děl i obranný sprej. Policie dnes rovněž připustila, že protestující po mužích pořádku házeli kaštany, ve čtvrtek přitom hovořila především o dlažebních kostkách a plastikových lahvích.
    K uklidnění vášní vyzvala kancléřka Angela Merkelová, jejíž Křesťanskodemokratická unie (CDU) projekt prosazovala. "Přála bych si, aby podobné demonstrace probíhaly pokojně. Je třeba o to stále usilovat a vyhnout se všemu, co by mohlo vést k násilí," řekla regionálnímu rozhlasu SWR. Na pokojné protesty mají lidé podle kancléřky právo. Prostřednictvím svého mluvčího Steffena Seiberta ale rovněž vzkázala, že projekt byl demokraticky schválen a musí se v něm pokračovat.
    Od půlnoci vstoupilo v platnost povolení kácet stromy v Zámeckém parku, kam se má modernizované nádraží rozšířit, a od 01:00 kácení skutečně začalo. Skalní jádro demonstrantů kácení doprovázelo protestními píšťalami a hesly ze zesilovacích tlampačů.
    Policie ráno odmítla stížnosti demonstrantů, že zatímco oni protestovali pokojně, policie je rozehnala "násilnými excesy" pomocí slzného plynu a napadáním pendreky. Předseda policejních odborů Rainer Wendt obhajoval zásah jako "nejen oprávněný, ale zcela přiměřený".
    Ministryně dopravy Bádenska-Württemberska Tanja Gönnerová kritizovala chování demonstrantů. "Je na pováženou, pokud musí být staveniště projektů budoucnosti chráněno podobným způsobem," řekla v rozhlase Deutschlandfunk. Poukázala na to, že školní mládež útokem obsadila policejní auto, a zdůraznila, že demonstranti leckde záměrně "strkali děti dopředu".
    Stuttgart se má stát jednou z nejvýznamnějších železničních křižovatek Německa a jednou z důležitých zastávek na evropské železniční magistrále Paříž-Budapešť. Kromě negativního vlivu výstavby na životní prostředí se odpůrcům nelíbí vysoké náklady na projekt, který má během devíti let spolykat sedm miliard eur (asi 173 miliardy korun).
0 komentářů
přidat komentář

Související články