Čína otevřela nejdelší most na světě tyčící se nad mořem

Vložil
ČTK
01.05.2008 21:40
Čína

Peking

Peking - Čína dnes otevřela nejdelší most nad mořem na světě. Kolos dlouhý 36 kilometrů nad zálivem Chang-čou spojuje přístavy Šanghaj a Ning-po. Jeho stavba trvala čtyři a půl roku a stála v přepočtu přes 27 miliard korun. Vůbec poprvé se na financování takto obřího veřejného projektu v Číně podílel také soukromý sektor, a to z 30 procent, upozornila tisková agentura Nová Čína.
    Šestiproudá dálnice, která po mostě vede, zkrátí vzdálenost mezi oběma strategickými přístavy v ekonomicky sílící deltě řeky Jang-c'-ťiang o  120 kilometrů. V budoucnu by ji tak mělo být možné urazit za 2,5 hodiny na místo současných čtyř.
    Zkušební provoz pro veřejnost bude spuštěn o půlnoci na pátek. V této fázi na most nebudou smět kamiony, přetížená vozidla a auta vezoucí nebezpečné chemikálie. "Ještě jsme nerozhodli, jak dlouho bude tato zkušební doba trvat. Bude to záležet na stavu mostu," vysvětlil zástupce stavební společnosti Ťin Ťian-ming při dnešním oficiálním otevření, kterému přihlíželo několik stovek diváků.
    S jeho stavbou Čína začala v roce 2003 a dokončila ji loni. S otevřením pro veřejnost však čekala až na letošní rok, kdy bude v Pekingu hostit letní olympijské hry. Je konstruován na rychlost 100 kilometrů za hodinu a jeho životnost má být přes 100 let.
    Čínský most je jen o 2,4 kilometru kratší než vůbec nejdelší most na světě. Tento primát drží most přes jezero Pontchartrain v americkém státě Louisiana, který je tvořen dvěma paralelními konstrukcemi, z nichž ta delší měří 38,4 kilometru.
    Ze zrychlení spojení mezi Ning-poem a Šanghají bude podle odborníků těžit především první jmenované město, které leží v průmyslovém srdci východní provincie Če-ťiang. V Ning-po žije 5,5 milionu obyvatel a je domovem množství průmyslových podniků, včetně známého čínského výrobce mobilních telefonů Ningbo Bird a výrobce oblečení Younger. Od zkrácení cesty si slibuje zjednodušit napojení tamních výrobců na profesionální designéry a vědce v nejlidnatějším městě Číny a největším světovém přístavu Šanghaji.
    V očekávání nárůstu počtu podnikatelů a turistů se do Ning-poa už začaly stěhovat i luxusní hotelové řetězce, jako Hyatt Regency a Shangri-La. Do roku 2009 by město mělo mít až 20 pětihvězdičkových hotelů. Předloni mělo jen čtyři.
0 komentářů
přidat komentář

Související články