Brusel o říjnových víkendech představuje klenoty secese

Vložil
ČTK
07.10.2007 17:55
Belgie

Brusel

Brusel - Brusel o nadcházejících čtyřech říjnových víkendech představí veřejnosti na osm desítek svých klenotů architektonického stylu secese. Lidé budou mít možnost během čtvrtého Biennale Art Nouveau navštívit a prohlédnout si i s odborným komentářem nejen známá místa jako Hortovo muzeum nebo budovu Muzea komiksů, ale i drobnější perly, které běžně nevidí a mnohdy o nich ani nevědí.

    Každý víkend bude věnován jinému tématu a jiné části města. Tuto sobotu a neděli budou moci zájemci pátrat po kořenech secese z přelomu 19. a 20. století, zejména ve čtvrti Saint-Gilles, a navštívit tak například Hotel Max Hallet od slavného architekta Victora Horty na Avenue Louise. Následující víkend bude patřit čtvrti Schaerbeek a severu Bruselu a rozvoji secese.
    Třetí víkend představí tvůrčí díla secese v Etterbeeku a Ixelles. Čtvrtý a poslední víkend bienále se zaměří na centrum města a čtvrť Marolles a Saint-Josse-ten-Noode.
    Bienále pořádá sdružení agentur Voir et Dire Bruxelles, které si za cíl klade chránit a podporovat bruselské kulturní dědictví. Vinou nepříliš chápavého přístupu k secesním památkám mnohé z nich, zejména v 50. letech, nenávratně zmizely pod koly bagrů a ustoupily novostavbám. Secese přitom podle bruselské ministryně turistiky Evelyne Huytebroeckové umístila Brusel na kulturní a uměleckou mapu Evropy.
    V uplynulých sto letech podle ní "love story" Bruselu se secesní architekturou zažila vrcholy i pády. "Tvrdého dna dosáhla v 50. letech, kdy mnoho z nádherných příkladů secese bylo částečně nebo zcela zbouráno. Dnes jsem hrdá na to, že můžu říct, že jsme se poučili. Víme, že dědictví z minulosti musíme chránit," řekla ministryně bruselskému týdeníku The Bulletin.

Bližší informace o programu bienále a prohlídkách lze nalézt na internetových stránkách www.voiretdirebruxelles.be.
0 komentářů
přidat komentář