Britské kostely se mění v pivnice a supermarkety

Vložil
ČTK
31.03.2014 16:10
Velká Británie

Londýn

Lezecká stěna v Kostele sv. Benedikta v Manchesteru (foto: Manchester Climbing Centre)
Londýn - Kostel přeměněný v pivní svatostánek, chrámová loď přestavěná na supermarket nebo předváděcí salon automobilů: některé britské kostely začínají kvůli úbytku věřících a vysokým nákladům na údržbu žít novým životem, který se někdy vůbec neslučuje s jejich původním posláním. Píše o tom agentura AFP.
    Hned za portálem presbyteriánského kostela na Muswell Hill, monumentální stavby z červených cihel a kamene na severu Londýna, trůní obrovský dřevěný sud piva značky Guinness a pulzuje tu pop. Příčná chrámová loď se dosud pyšní gotickými oblouky, ty jsou ale červeně pomalovány a pod nimi se skrývá velký bar. Kostelní lavice byly nahrazeny stoly, taburety a hracími automaty.
    Bývalý kostel postavený v roce 1902, jehož exteriér zůstal zcela nedotčený, se nyní stal irským pubem.
    "Kdyby to byl ještě kostel, byli by tu dva tři lidé, zatímco v pátek a v sobotu tu je narváno," říká stavební dělník John Earl popíjející pintu piva. "Je to trochu zvláštní, mám pocit, že bych měl mít k tomuto místu úctu. To mi nebrání v tom, abych se opil, ale nelíbí se mi, když někdo pilíře pomalovává," dodává šestačtyřicetiletý muž, který dává přednost tradičním pubům s lidštějším rozměrem.
    "Je to tu skvělé. Aspoň je takhle kostel využitý, jinak by zpustnul," soudí třiatřicetiletá Yamini, která si sem zašla s přítelkyní na sklenku červeného vína.
    Církve v Británii byly vzhledem k neustále klesajícímu počtu věřících v posledních letech nuceny něco udělat s velmi nákladnou údržbou svého obrovského majetku.
    Anglikánská církev, nejmocnější v Británii, přísně omezuje způsob využití kostelů. Přistupuje na jejich prodej jedině poté, co jejich budoucí využití schválí její výbor.
    "V kostele nemůže být centrum pro plánování rodiny, ani sexshop nebo kasino. Může tu být restaurace, pokud se tedy nejmenuje například Ďábel, ale nemůže tu být pub," vysvětluje Jeremy Tipping, který má v anglikánské církvi na starosti využití církevních staveb.
    Jinak je například povoleno zřídit horolezeckou stěnu, jako v kostele svatého Benedikta v Manchesteru, cvičební prostor pro cirkus, jako u svatého Pavla v Bristolu, kde chrámová loď umožňuje zavěsit visutou hrazdu, supermarket, knihovnu či sikhský svatostánek.
    Přes velmi přísné předpisy se anglikánská církev nevyhnula některým trapným situacím. "Jeden kostel jsme postoupili umělecké galerii a poté jsme obdrželi stížnosti, že je vystavené umění obscénní," uvádí Jeremy Tipping.
    Nepříjemnosti se nevyhnuly ani katolické církvi, kde není nové využití církevních staveb tak přísně omezováno a je v pravomoci diecézí.
    V Liverpoolu je v kostele svatého Petra, kde zůstaly zachovány náboženské obrazy, restaurace pořádající halloweenské večírky. "Pro mnohé katolíky to je hluboce urážlivé," připouští Sophie Andreaeová z památkového výboru katolické církve v Anglii a Walesu.
    V letech 1969 až 2011 uzavřela anglikánská církev 1872 kostelů, z nichž bylo 474 zbouráno a 1046 přeměněno na jiné než náboženské účely. Tím církev získala 57 milionů eur (1,4 miliardy Kč), z nichž byla většina převedena na diecéze.
    Nejčastějším využitím jsou často luxusní rezidence, jako je dům o sedmi pokojích s úžasně vysokými stropy, zářivými okny a bazénem, který byl loni v Londýně nabízen za 60 milionů eur (1,62 miliardy Kč).
    Osmadvacetiletá Rachel Chudleyová si koupila skromnější, ale půvabné apartmá v kostele na východě metropole. Okna v jejím salonu jsou ověnčena sochami. "Nacházíme se úplně nahoře, ve zvonici, kam věřící nevidí. Moji rodiče se smáli, že když jsem si toto apartmá koupila, přiblížila jsem se k ráji," říká. "Často jsem si říkala, jestli se nerouhám, když bydlím v kostele," směje se.
0 komentářů
přidat komentář