Autorem letního pavilonu Serpentine Gallery 2009 bude SANAA

Zdroj
Serpentine Gallery
Vložil
Martin Rosa
05.03.2009 01:05
Kazuyo Sejima
Ryue Nishizawa
Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa SANAA

Autory letošního pavilonu pro Serpentine Gallery budou Kezuyo Sejima a Ryue Nishizawa z japonského studia SANAA. Již devátý Serpentine pavilon tak bude pro SANAA první realizací na britských ostrovech. Pavilon bude na půdě Serpentine Gallery otevřen od letošního července do října.

Letošní pavilon tak bude druhým v pořadí, jehož autory budou architekti z Japonska (v roce 2002 byl realizován pavilon podle návrhu Toyo Ito, u kterého mimochodem Sejima i Nishizawa kdysi pracovali). V současné době není podoba budoucího pavilonu známá, nicméně určitě bude obsahovat kavárnu a zázemí pro veřejné přednášky a další akce, konané pod názvem Park Nights, které každoročně navštíví čtvrt milionu návštěvníků. Již nyní je ale jasné, že návrh bude konzultován s inženýry ze SAPS (Mutsuro Sasaki) a Arup (David Glover, Ed Clark a samozřejmě Cecil Balmond).
Pavilony Serpentine Gallery vznikají každoročně od roku 2000, kdy s nápadem na tento dnes již legendární projekt přišla ředitelka Serpentine Gallery Julia Peyton-Jones. Autorem pavilonu je vždy některý z uznávaných světových architektů nebo týmů, přiičemž podmínkou je, že autor v době oslovení nemá ve Velké Británii žádnou realizaci. Návrh pavilonu vzniká 6 měsíců, poté je pavilon za 3 měsíce postaven a následně prodán. Náklady na realizaci jsou hrazeny díky sponzorům (letos je hlavním sponzorem společnost NetJets Europe) a následným prodejem (ze kterého ale galerie obvykle utrží pouze 40 % celkové ceny pavilonu).

Autoři pavilonů Serpentine Gallery v minulých letech:
> Bližší informace naleznete na stránkách www.serpentinegallery.org/architecture.
0 komentářů
přidat komentář

Související články