Abstraktní vánoční strom vyvolal v Bruselu protesty

Vložil
ČTK
03.12.2012 09:50
Belgie

Brusel

Někteří Bruselané překřtili zářící instalaci na "lékárnu".
Brusel - Tisíce lidí podepsaly petici proti abstraktní světelné instalaci, která v centru belgického Bruselu nahradila tradiční vánoční strom. Online petice už nasbírala více než 11.000 podpisů a spuštěna byla také stránka na sociální síti Facebook, která se strefuje do této novoty.
    
Kritici oficiální činitele obviňují, že se rozhodli pro tuto instalaci ze strachu, aby neurazili jiné než křesťanské obyvatele, především pak muslimy. Ovšem úřad starosty tvrdí, že netradiční stromek je v souladu s tématem letošního roku, jímž bylo "světlo".
     Obvykle hlavní náměstí v Bruselu zdobí 20 metrů vysoký strom uříznutý v lesích v Ardenách. Letos ho nahradila 25 metrů vysoká konstrukce, ovšem malé vánoční stromky i tak náměstí zdobí.
     Poradce pro turistiku Philippe Close z úřadu bruselského starosty řekl, že smyslem bylo "ukázat avantgardní charakter" Bruselu mísením moderního a tradičního, aby vzniklo něco nového a odlišného.
     V Bruselu se konají jedny z nejoblíbenějších zimních trhů v Evropě a mnozí se obávají, že současná konstrukce neladí s budovami ze 17. století, které ji obklopují. Někteří zářící instalaci dokonce překřtili na "lékárnu", protože svítící krychle, z nichž je složena, jim připomínají symbol kříže, který visí před mnoha lékárnami na světě.
     "Myslíme si, že byl tenhle 'strom' postaven z kulturních důvodů," řekl BBC Bruselan Erik Maxwell. "Stromek je na Vánoce a pro křesťany, ale v  současnosti tu v Bruselu máme hodně muslimů. A tak aby se vyhnuli diskusím, jednoduše nahradili stromek shlukem kostek! Já jsem tradičnější, dávám přednost běžnému stromku. Pro Belgičany je to lepší," dodal.
     Nedávný odhad belgického deníku Le Soir uvedl, že v roce 2010 tvořili muslimové až 22 procent obyvatel Bruselu a okolních oblastí.
0 komentářů
přidat komentář