3XN zvítězili v soutěži na akvárium Blue Planet v Kodani

Zdroj
www.3xn.dk
Vložil
Martin Rosa
11.07.2008 10:50
3XN

Dánské studo 3XN zvítězilo v soutěži na nové dánské akváruim Blue Planet, které by mělo být otevřeno v roce 2013.

Architekti se inspirovali křivkami vodních proudů, hejny ryb a ptáků a svůj návrh pojali a pojmenovali jako vodní vír. Proto v návrhu vybíhají jednotlivé organicky tvarované prostory z centrální kruhové části.
Blue Planet vznikne na ostrově Amager v Kodani na pobřeží Øresund severně od Kastrup Havn. Nachází se nedaleko kodaňského letiště a proto si jeho atraktivní formu budou moci vychutnávat cestující z letadla. Pro lidi na zemi se bude akvárium jevit jako objekt plovoucí na kruhovém bazénu, v interiéru pak zažijí nevšední pocit z procházení několika organickými světy.
K přírodním inspiracím při navrhování říká hlavní architekt 3XN Kim Herforth Nielsen: "Chtěli jsme vytvořit prostor, ve kterém by člověk zažil všechny z pocitů, jež může mít při návštěvě akvária. Především je fascinován pozorováním ryb v jejich živlu. Ctěli jsme vytvořit pocity dobrodružství a tak jsme se inspirovali přírodním fenoménem - vodním vírem, který strhává do hlubin. Vznikne socha na pobřeží, která bude obsahovat přírodní elementy - vodu, vzduch a zemi."
Proto je objekt usazen na pomezí světů, kterým vládne Poseidon a Zeus. Stěny a střechy vytváří jeden plynoucí proud a i jejich povrch zdůrazňuje vlnící se siluetu budovy. Nejdelší proud navrženého víru vybíhá směrem do vnitrozemí a sleduje křivku terénu.
Již při vstupu do budovy člověk začne tušit, co jej čeká uvnitř. Proud jej strhne do jiného světa - světa pod mořskou hladinou. Pokud člověk zvedne hlavu, uvědomí si, že se stal opravdu součástí akvária, protože strop vstupního foyeru bude vytvořen ze skla a zároveň se bude jednat o dno bazénu, kterým budou dovnitř pronikat paprsky slunce, jež v interiéru budou díky průchodu vodou vytvářet nevšední mihotající se odrazy a odlesky.
Kruhový centrální prostor bude místem, ve kterém si návštěvník vybere, kterou řeku, jezero či moře chce prozkoumat. Každá z těchto zvláštních expozic bude z centrálního prostoru poutat pozornost jiným způsobem a na začátku bude vždy obsahovat zónu navozující správnou atmosféru s pomocí zvuků a obrazů.
Blue Planet, vystupující několik metrů nad okolní terén, bude vyjadřovat silnou jednotu; zdůrazňovat význam nejmenších věcí, propojení všeho světového vodstva do jednoho celku a poukazovat na vše od obrovské síly vln tsunami až po nepostřehnutlně malé molekuly. Při pohledu na Øresund bude objekt zdánlivě propojovat zemi a moře.
Křivky budovy budou pokračovat v okolním terénu. Podobně jako vodní živel, i budova nebude neměnná - v budoucnu bude kdykoliv možno stavbu rozšířit jednoduše tím, že se naváže na některou z již existujících křivek

> Další informace naleznete na stránkách 3xn.dk
0 komentářů
přidat komentář

Související články