Výstava ukazuje vázy Bořka Šípka za sedm popravených

Vložil
ČTK
06.09.2015 21:45
Praha

Bořek Šípek

Praha - Kolekci sedmi váz, z nichž každá symbolizuje jednoho člověka odsouzeného k smrti, připravil známý sklářský výtvarník a architekt Bořek Šípek (66). Projekt Sentenced to Death (Odsouzen k smrti), na kterém se podílejí ještě ilustrátor Petr Sís, básník Dušan Všelicha a fotograf Jan Hnízdo, ode dneška do 21. září představuje Galerie Miro v Praze na Strahově.

    Šípek chce za několik popravených postav z blízké nebo vzdálené historie vrátit světu skleněné vázy inspirované jejich osudy. Od každé ze sedmi váz vzniklo sedm kusů, výtěžek z jejich prodeje dostane organizace Art for Amnesty, která spadá pod Amnesty International. Výstavu tvoří i fotografie, na nichž se modelka Jana Doležalová převlékla za každou z popravených postav. Expozici doplňují Sísovy kresby a Všelichovy texty.
    "Ve snaze zaplnit alespoň několik prázdných míst, která po těchto lidech zbyla. Ve snaze upozornit, že těmi prázdnými místy vždycky vane nepřirozený, možná smrtelný chlad. A vázy snad řeknou navíc ještě jednu důležitou věc. Ach ano, byli to krásní a zářiví lidé, ti, kteří inspirovali vznik kolekce s pochmurným názvem, ti, kteří byli odsouzeni k smrti," uvádějí autoři projektu.
    K vytvoření váz přiměly před lety Šípka jeho úvahy o trestu smrti, který se i na počátku 21. století udílí nejen v totalitních režimech, ale i některých zemích v USA. Zajímalo jej prý, co se děje v lidech odsouzených na smrt.
    Řada sedmi popravených začíná řeckým filozofem Sókratem - podle Šípka tím, který "kazil mládež přemýšlením". Dalšími jsou anglická královna Anna Boleynová, druhá manželka Jindřicha VIII. a významný postava anglické reformace, která "příliš věřila lásce", Jan Jessenius, "vědec v nevědeckých časech" a lékař, který provedl první veřejnou pitvu v českých zemích.
    První čínská feministka moderní doby Čchiou Ťin na začátku 20. století protestovala především proti zvyku svazování dívčích chodidel. Šípek svými vázami letos doprovodil udílení cen za lidská práva, které v květnu v Berlíně předávala Amnesty International. Prvním laureátem byl čínský umělec a odpůrce tamního režimu Aj Wej-wej, který měl převzít vázu za Čchiou Ťin. V té době ale měl zabavený pas, který dostal po čtyřech letech až letos v červenci.
    Americká písničkářka Joan Baezová dostala vázu, kterou Šípek věnoval italským anarchistům Saccovi a Vanzettiimu, které ani desítky svědectví nezachránily před elektrickým křeslem a o nichž Baezová zpívá v písni Here's To You. Sedmým Šípkovým hrdinou je Solomon Mahlangu, bojovník proti apartheidu, "chlapec, který chtěl mít stejná práva jako jeho soudci a jeho kat".
0 komentářů
přidat komentář