Výstava 'Boris Podrecca / architekt' ve Zlíně

Zdroj
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Vložil
Tisková zpráva
13.03.2012 00:20
Boris Podrecca

Vernisáž: 13. března v 17 hodin za účasti autora výstavy B. Podreccy
Výstava trvá do 29. dubna 2012.

Projekty mezinárodně proslulého a uznávaného architekta Borise Podreccy (1940) představí výstava ve zlínském Domě umění. Jeden z nejzajímavějších rakouských architektů je také významným teoretikem oboru a jeho přednášky jsou vyhledávány v celém světě.

Tvorbu uznávaného autora představíme prostřednictvím 28 návrhů, včetně 8 modelů konkrétních staveb. Odráží se v nich jeho tolerantní přístup k historickým budovám a úsilí o dokonalost detailu. Jeho tvorba je spojením dědictví mnohonárodnostního rakousko-uherského umění s nejnovějšími směry evropské a světové architektury.

K Podreccovým nejzajímavějším dílům se řadí např. neurofyziologický institut ve Stahrembergově paláci (1982), nákupní středisko Humanic Casapiccola, Palmers shop (1989) ve Vídni nebo design interiéru První rakouské spořitelny (1993). Jeho pravděpodobně nejznámější stavbou je Millennium Tower ve Vídni. Budova se skleněnou fasádou má půdorys dvou kruhů a je 202 metry vysoká. Za zmínku stojí i mimořádné komunikační stavby – Severní nádraží ve Vídni a také návrh unikátní stanice metra v Neapoli.

Zatím jedinými realizacemi v České republice jsou Rakouský kulturní institut a Galerie Oskara Kokoschky v Praze. Autorem výstavy je sám Boris Podrecca ve spolupráci s Damjanem Prelovšekem.

Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, ve čtvrtek do 18 hodin.
0 komentářů
přidat komentář

Související články