Veletržní palác bude hostit výstavu Fenomén Baťa

Vložil
ČTK
08.04.2008 22:15
Zlín

Zlín - Národní galerie v Praze a Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravují na příští rok výstavu Fenomén Baťa. Expozice, která má přiblížit zlínský konstruktivismus v letech 1910 až 1960, se uskuteční v  pražském Veletržním paláci. ČTK o tom informoval krajský radní pro kulturu Jindřich Ondruš.
    Cílem výstavy bude představit zlínskou funkcionalistickou architekturu na úrovni současného stavu bádání. "Expozici bude tvořit reprezentativní výběr, včetně satelitů funkcionalistického Zlína na území bývalého Československa i v zahraničí," uvedl Ondruš. Dodal, že výstava má navíc poukázat na význam fenoménu baťovské architektury nejen v mezinárodních dobových souvislostech, ale i v nadčasových horizontech.
    Statutární náměstek hejtmana Vojtěch Jurčík dnes novinářům potvrdil, že krajská rada na svém posledním zasedání jmenovala pracovní skupinu složenou ze zástupců kraje, galerie, muzea a města Zlína, která má ve spolupráci s Národní galerií výstavu připravit. "Jsme toho názoru, že je třeba, aby se s Baťovým fenoménem mohli seznámit návštěvníci nejenom Zlína, ale i největší výstavní instituce v  republice," poznamenal Jurčík.
    Výstava se v Praze uskuteční od března do května příštího roku. Její předběžný rozpočet je stanoven na sedm milionů korun. Celá expozice zabere plochu o rozloze zhruba 1500 metrů čtverečních. Po Praze se výstava přesune zřejmě i do dalších evropských měst. Minimálně jednou také zavítá do Spojených států. Poté se část exponátů stane součástí stálé expozice českého umění 20. století v Národní galerii, další část expozice poputuje do zlínské Krajské galerie výtvarného umění.
    Součástí výstavy bude mezinárodní konference k tomuto tématu, která se uskuteční v květnu 2009 v Praze a ve Zlíně. Podle Ondruše se na vytvoření stálé expozice baťovské architektury v  Národní galerii v Praze začalo pracovat už v roce 2006, kdy byla ustanovena komise pro přípravu této stálé výstavy a expozice s názvem Architektura a urbanismus firmy Baťa 1910 - 1950.
0 komentářů
přidat komentář

Související články