V Praze bude bienále, čeští umělci se účastní prestižní Documenty

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
10.05.2007 02:50
Praha

Praha - Za 14 dní startuje v Praze mezinárodní přehlídka současného umění Prague Biennale 3. V červnu také začínají dvě významné zahraniční přehlídky výtvarného umění - na benátském bienále bude české (a slovenské) umění reprezentovat Irena Jůzová. Na Documentu do německého Kasselu vybrali pořadatelé tamní prestižní přehlídky tři Čechy - Kateřinu Šedou, Jiřího Kovandu a Bělu Kolářovou.
    Současné české umění bude na Documentě, pořádané jednou za pět let, zastoupeno po 15 letech. Údaje jsou však zatím jen neoficiální, pořadatelé seznam vystavujících ještě nezveřejnili.
    Documenta je největší evropskou přehlídkou svého druhu s padesátiletou tradicí, stanovuje aktuální tendence v umění, od 70. let většinou bývá politicky vyhrocena. Umělec, který se na Documentě objeví, na sebe upozorní světové galeristy.
    Tři čeští umělci zastupují tři generace - Šedá letos oslaví teprve 30. narozeniny, Kovanda proslul svými performancemi v 70. a 80. letech, kdy patřil do okruhu českých akčních umělců. Letos čtyřiapadesátiletý umělec je v poslední době častým hostem zahraničních výstav. Vdova po Jiřím Kolářovi a jedna z nejoriginálnějších českých výtvarnic letos oslaví 84. narozeniny.
    Společné všem třem autorům však je ta část jejich konceptu, jež je založena na principu "udělej si sám" - Chalupeckého cenu Šedá získala za instalaci se silným sociálním rozměrem, do které zapojila svou rezignovanou babičku; předtím do své jiné konceptuální práce zapojila bezdomovce či celou vesnici. Kolářová celý život experimentuje s nejrůznějšími výtvarnými technikami a postupy, zejména s fotografií a asamblážemi, skládanými z běžných předmětů denní (ženské) potřeby.
    Documenta i benátské bienále byly údajně vzorem pořadatelům pražského bienále. To se letos uskuteční od 24. května do 16. září a podle organizátorů se zaměří na výzkum nejpříznačnějších aspektů středoevropského umění. Ve 20 kurátorských projektech se představí umělci z  mnoha zemí.
    Pravděpodobně nejobsáhlejší sekcí bude opět Expanded Painting, která představí 20 začínajících evropských malířů. Současné české a slovenské umění představí kurátoři Jiří David a Vasil Artamonov, mladé české a slovenské fotografky uvede kurátor Vladimír Birgus. Martin Dostál představí český minimalismus, pod názvem Baltské mytologie najdou diváci práce nastupujících umělců z Estonska, Lotyšska a Litvy a další sekce představí třeba existenciální tendence v českém umění či kinetické umění ve střední Evropě.
0 komentářů
přidat komentář