Šumperák - pozvánka na vernisáž ve VI PER

Zdroj
Galerie VI PER
Vložil
Tisková zpráva
06.02.2017 11:30
V úterý 7. února 2017 v 19:00 hodin se v pražské Galerii VI PER uskuteční vernisáž výstavy Šumperák, věnovanou tomuto známému rodinného domu.

Na podzim 2016 uplynulo přesně padesát let od doby, kdy na vesnici u Šumperku dostavěli první rodinný dům typu „V“. Navrhl jej projektant Josef Vaněk. Pod obecně užívaným názvem šumperák se stal fenoménem, bezpochyby nejrozšířenějším typem domu, který záhy zaplavil Československo a dokonce je k vidění v polském a německém příhraničí. Úspěch domu je nutno spatřovat v dobové poptávce po individuálním bydlení a jeho relativně snadné a levné realizovatelnosti svépomocí za použití snadno dostupných materiálů.

Výstava, která navazuje na loni vydanou knihu Tomáše Pospěcha a Martiny Mertové, je třeba chápat jako prodloužení této publikace. Výstava v několika vizuálních dílech rozvádí potenciál interpretačních rovin fenoménu šumperák. Snaží se rozhýbat a zviditelnit samotnou sérii proměn šumperáku, současně modelově naznačit její spletitost. Fotograf a autor projektu Tomáš Pospěch vysvětluje: „Na počátku mého zájmu byla prostá fascinace sérií. Těch domů se postavilo více než čtyři a půl tisíce. Za všemi se skrývá stejná myšlenka, plán.“ Výstava se tak zamýšlí se nad otázkou originality a sériovosti v architektuře.

Celoroční výstavní program Galerie VIPER finančně podporují Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy a Městská část Praha 8.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články