Na zámku v Kuníně na Novojičínsku začala výstava Adolf Loos & Victor Bauer

Vložil
ČTK
19.09.2022 07:55
Adolf Loos

Kunín - Na zámku v Kuníně na Novojičínsku začala výstava Adolf Loos & Victor Bauer. Přibližuje spolupráci dvou brněnských rodáků, slavného architekta Loose a významného moravského velkoprůmyslníka Bauera. Výstava potrvá do konce října. ČTK to dnes sdělil kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík.


Uvedl, že pro Bauera, který byl i majitelem zámku v Kuníně, navrhl Loos v roce 1914 vilu ředitele cukrovaru v Hrušovanech a o rok později vnitřní vybavení několika pokojů. "V roce 1919 Bauer pozval Loose rovněž na návštěvu zámku v Kuníně, aby se podílel na novém zařízení zámeckých pokojů," uvedl kastelán. Na uskutečnění těchto prací ale nakonec nedošlo.

"O několik let později však začal Adolf Loos pracovat na vnitřním zařízení Bauerova hlavního sídla na zámečku v Brně, pro nějž navrhnul především prostory a zařízení Velké jídelny v přízemí a Nové ložnice v prvním patře zámku," uvedl Zezulčík.

Výstava podle něj na základě dosud zcela neznámých dokumentů upřesňuje spolupráci obou mužů. "Zasazuje jednotlivé události do širšího kontextu událostí v rodině a tehdejší společnosti na rozhraní starého světa a nových poměrů po vzniku Československé republiky," uvedl kastelán.

Expozici doplňují originální sbírky původem ze zámku v Kuníně, které Loos použil do instalace svých pokojů, unikátní modely jeho staveb a také ukázky šatů manželského páru Victora a Margarety Bauerových.
0 komentářů
přidat komentář

Související články