Na Betlémském náměstí je výstava o česko-japonských vlivech v architektuře

Vložil
ČTK
31.03.2021 20:30
Praha

Staré Město

Praha – Galerie Jaroslava Fragnera připravila výstavu, která přiblíží stoleté vztahy české a japonské architektury. Pro veřejnost je zatím otevřena její exteriérová část ve dvorním traktu Betlémské kaple, kterou je možné navštívit každý den od 10:00 do 19:00. Interiérová část výstavy se zpřístupní, jakmile to epidemická situace dovolí.


Výstava představuje modely, fotografie a umě- lecká díla, práci v Česku dosud nevystavovaných japonských autorů a českých tvůrců, jejichž stavby vznikly přímo v Japonsku či jejich tvorbu japonská architektura významně ovlivnila.

V galerii je tak vystavena například replika modelu pavilonu pro Expo 1970 v Ósace architektů Viktora Rudiše, Vladimíra Pally a Aleše Jenčka. Výstava připomíná i tvorbu architekta českého původu Antonína Raymonda, jenž je považován za jednoho ze zakladatelů moderní architektury v Japonsku, nebo progresivní utopické vize 60. let, kterými Japonci inspirovali řadu architektů v Československu. Obecně známý je průmyslový palác Jana Letzela vystavěný na začátku minulého století v Hirošimě. Jeho torzo připomínající události konce druhé světové války je známo jako Atomový dóm.

Pro výstavu vznikl čajový pavilon od Jakuba Fišera. Jsou zde vystavena i výtvarná díla Patrika Hábla, Jindřicha Zeithammla, Michala Cihláře, Marka Théra, Veroniky Richterové či Epose 257. Součástí výstavy, která by ve spolupráci s Českým centrem v Tokiu měla být uvedena také v Japonsku, bude rovněž volně dostupný krátký on-line videodokument představující výstavu a konkrétní díla.

Projekt byl připraven v rámci oslav 100. výročí vztahů mezi Japonskem a Českou republikou. Kontakty mezi Japonskem a Čechami začaly již v předmoderní době a jejich rozkvět významně podpořil mezinárodní fenomén okouzlení Japonskem nebo japonismus, intenzivní zájem o architekturu obou zemí začal ve 20. letech 20. století. Dva roky po vzniku samostatné republiky byly navázány oficiální diplomatické vztahy.
0 komentářů
přidat komentář