Muzeum v Brtnici vystavuje repliky nábytku Josefa Hoffmanna

Zdroj
Jaroslav Buček
Vložil
ČTK
22.12.2013 11:45
Josef Hoffmann

Brtnice (Jihlavsko) - Kromě stálé expozice z díla významného designéra a architekta Josefa Hoffmanna mohou návštěvníci jeho rodného domu v Brtnici na Jihlavsku zhlédnout i krátkodobou výstavu replik nábytku vyrobeného podle Hoffmannových návrhů. Výstava se veřejnosti otevřela minulý víkend, potrvá do konce května. ČTK to řekla kurátorka Rodného domu Josefa Hoffmanna Alena Krkošková z Moravské galerie v Brně.
    Repliky Hoffmannova nábytku, které dodnes vyrábí některé rakouské firmy, nainstalovali pracovníci Moravské galerie do momentálně prázdných místností poprvé. "Nejsou to originály, ale současné repliky. Hoffmann ovlivnil i současnou průmyslovou produkci, designérské firmy se dodnes vracejí k jeho návrhům," řekla Krkošková.
    Lidé si v brtnickém muzeu mohou prohlédnout například známý Hoffmannův návrh z roku 1905 pro křeslo s názvem Sitzmaschine, No.: 93012, jehož fotografie bývá často publikována v uměleckých a designérských časopisech.
    Výstavu v červnu vystřídá sezonní expozice Kolegiality a kontroverze věnovaná tvorbě Hoffmanna a jeho spolupracovníků. "Prostřednictvím kreseb, fotografií a textů upozorní výstava na kolegiální, ale i konfliktní vztahy mezi Hoffmannem a jeho krajany," dodala Krkošková.
    Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici je také součástí nového projektu turistické trasy Po stopách moderny. Vede z Jihlavy přes Brno do Vídně a propojuje místa spojená s příběhem uměleckých osobností, jimiž jsou například Josef Hoffmann, Gustav Mahler, Dušan Jurkovič či Leoš Janáček. Trasu vytvořily společně Moravská galerie, Centrála cestovního ruchu jižní Moravy a Rakouské muzeum současného umění ve Vídni. Turisty zavede k místům, kde se významné osobnosti narodily a tvořily.
    Josef Hoffmann patří mezi nejvýznamnější světové architekty a designéry první poloviny 20. století. Narodil se 15. prosince 1870 v Brtnici v domě na dnešním náměstí Svobody. V domě je dnes Muzeum Josefa Hoffmanna, které je společným pracovištěm Moravské galerie v Brně a MAK - Rakouského muzea užitého a současného umění ve Vídni.
    Hoffmann svou prací zásadně ovlivnil vývoj architektury a designu 20. století. Architekturu studoval na vídeňské akademii u Karla von Hasenauera a Otto Wagnera. V roce 1897 založil společně s Gustavem Klimtem a dalšími umělci Sdružení výtvarných umělců Rakouska — Secession. Stěžejním bodem jeho kariéry bylo založení uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte v roce 1903. Zasáhl téměř do všech oborů uměleckého řemesla: navrhoval sklo, porcelán, kovy, šperky, nábytek, vzoroval kolekce textilií.
    Do Brtnice se Hoffmann rád vracel. Svůj rodný dům v roce 1907 upravil pro svou rodinu a postupně ho proměnil v místo soustřeďující příklady jeho tvorby. V roce 1945 byl ale dům zkonfiskován a dlouho chátral. O rekonstrukci se v roce 2003 postaralo město Brtnice, kterému nyní budova patří, Moravská galerie spravuje muzeum od roku 2006.
0 komentářů
přidat komentář

Související články