MILÝ malý DŮM

autorská výstava a1architects

Vložil
Tisková zpráva
20.02.2012 12:25
Výstavy

A1Architects

8. 2. - 4. 3. 2012 / vernisáž 8. 2. 2012 v 18 hodin
Dům umění, nám. Přemysla Otakara II. 38, České Budějovice
otevřeno denně mimo pondělí, 10.00 - 13.00,  13.30 - 18.00


"MILÉ malé DOMY" jsou výsledkem interního workshopu a1architects, v rámci kterého každý z ateliéru navrhl několik ideových domů. Na sérii modelů v měřítku 1:25 prezentují a1 téma neomezeného bydlení v omezeném prostoru. Hlavním motivem celé práce je touha nalézt a navrhnout dům, který, ač podle konvenčních měřítek malý, skrývá v sobě specifickou formu velikosti.

"Malý" zde neznamená nepohodlný, nedostatečný ani minimální, ale představuje spíše MILÝ, lidský a útulný. Velikost představuje svobodu, jak naložit velkoryse s prostorem v rámci jeho limitů - ať jsou jakkoliv omezující. Výstava je zaměřena na široké publikum. Ačkoliv její východiska odkazují k problematice skloňované v odborných kruzích, jedná se primárně o vlastní reflexi konvenčních požadavků na ideální bydlení. Tedy představ, v nichž je hodnota domu spatřována pouze v metrech čtverečních napasovaných na uskupení několika pokojů a obýváku s kuchyní a kde je zápas o jedinečnost omezen na barevnost fasády a primitivní zdobnost.

Ideové návrhy, na výstavě prezentované na modelech, naznačují cestu, kdy právě vědomá "malost" nabízí odpověď na formální prázdnotu současné masové výstavby - MILÝ malý DŮM.

Součástí výstavy založené na vizuálním zážitku z velkých modelů, je také pracovní laboratoř ateliéru, která poodkryje proces jakým způsobem domy v atelieru vznikají, ale poskytne především otevřený prostor pro tvůrčí vyjádření návštevníků a jejich vzájemný dialog nejenom s členy atelieru.

Ateliér úmyslně neprezentuje rozsáhle svou dosavadní architektonickou tvorbu, vedle ideových modelů však záměrně představí své tři dosud "nejmenší" a zároveň "nejmilejší" stavby relizované v posledních letech.

"Velikost není osud, velikost je volba"
0 komentářů
přidat komentář

Související články