Centrum Liberce se promění v galerii pod širým nebem

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
24.06.2007 21:10
Liberec

Liberec - V galerii pod širým nebem se v závěru června promění centrum Liberce. Projekt Sculpture Forum Liberec 2007 oživí sochami oblast Soukenného náměstí, kde představí práce například Michala Cimala, Jana Stolína, Čestmíra Sušky nebo Aleše Veselého. Výstava navazuje na významnou akci Socha a město, která se pod Ještědem uskutečnila v roce 1969 a představila tehdy 45 výtvarných děl, řekla dnes ČTK kurátorka výstavy Ivona Raimanová ze společnosti Spacium, která akci pořádá.
    Liberecké fórum se uskuteční u příležitosti čtvrtého mezinárodního bienále Industriální stopy 2007. Liberec je jedním ze čtyř míst, která jsou do programu zahrnuta. Další výstavy se uskuteční v září v  Praze, Ostravě a Kladně. Ta liberecká bude ale nejdelší, potrvá až do konce října. "Bienále chce upozornit na možnosti využití industriálních objektů, nabídne široký záběr od přednášek a exkurzí přes performance a hudební vystoupení až po konferenci," řekla Raimanová.
    Instalace soch je soustředěna na prostranství před obchodním domem Tesco v prostoru, který je živým nákupním, dopravním a sociálním centrem. "Vznikne zde alespoň na čas galerie pod širým nebem, a Liberec se tak zařadí mezi světové metropole, kde se současné sochařství stává přirozenou, trvalou a nedílnou součástí života města," poznamenala kurátorka výstavy.
    Společnost Spacium vznikla před šesti lety v Liberci z iniciativy výtvarníků a architektů. Společnost intenzivně pracuje na oživení a kultivaci městských zákoutí ve stotisícovém městě. Díky jejím aktivitám tak řadu dříve nezajímavých míst zdobí výtvarná díla. Naposledy byla počátkem června právě v dolním centru instalována socha Věčná něha od výtvarníka Lukáše Rittesteina, která zároveň slouží jako lavička.
    Mezi nejoblíbenější ale zřejmě i nejkontroverznější díla, která Liberec díky aktivitám Spacia zdobí, patří zřejmě sochařský projekt Zastávka od Davida Černého. Bronzová monumentální plastika vypadá jako prostřený stůl, a cestující čekají na autobusy schovaní pod ním. "Stará zastávka nás provokovala svou neutěšeností, a tak jsme ji vybrali pro bronzovou plastiku," vysvětlil jeden ze zakladatelů Spacia, liberecký architekt Filip Horatschke. Vedle historické radnice se objekt stal jedním z nejčastěji fotografovaných v centru města.
    Díky podpoře Spacia ovšem nevznikají jen sochy nové, do původní krásy se vracejí i ty, které už ve městě stály a často se na ně zapomínalo. Předloni tak restaurátoři obnovili dvojici soch - Bránu snů od Evy Kmentové a Motýlí křídla od Jiřího Nováka, které přes 30 let zdobí parčík proti Severočeskému muzeu. Díla vznikla právě v rámci projektu Socha a město v roce 1969, na který se nyní Spacium snaží navázat.
0 komentářů
přidat komentář