Baťovský Zlín se předvede na výstavě v Mnichově

Vložil
ČTK
18.11.2009 16:20
Praha

Berlín/Mnichov - Architektura a unikátní urbanistická koncepce baťovského Zlína jsou tématem výstavy, která se dnes otvírá v Pinakotéce moderního umění v  bavorské metropoli Mnichově. Výstava v prestižních prostorech potrvá do 21. února příštího roku.
    Výstava pod názvem "Zlín - vzorové město moderny" je součástí cyklu Zipp - česko-německé kulturní projekty. Jednotlivá divadelní představení, sympozia a výstavy této řady se konaly od loňského roku v České republice i Německu.
    Také obdoba nynější mnichovské expozice byla už letos k vidění v pražské Národní galerii. Česká metropole a někdejší město obuvi v květnu rovněž hostily mezinárodní symposium věnované historii, současnosti a budoucímu rozvoji Zlína.
    Rovněž v Mnichově se ve čtvrtek uskuteční diskuse o zlínském fenoménu s německými i českými experty, jako jsou ředitel Muzea architektury mnichovské Technické univerzity Winfried Nerdinger nebo známý expert na funkcionalismus Vladimír Šlapeta z brněnského Vysokého učení technického.
    Architektonický a urbanistický rozvoj moderního Zlína před 2. světovou válkou, spjatý se jmény Františka Gahury, Vladimíra Karfíka nebo Jana Kotěry, je dodnes předmětem obdivu expertů z celého světa.
    V Mnichově přiblíží návštěvníkům architektonický rozvoj Zlína modely, plány, fotografie i filmy. Údajně poprvé mají být pohromadě prezentovány návrhy francouzského architekta Le Corbusiera pro firmu Baťa.
    Nevlastní bratři Tomáš a Jan Antonín Baťové, kteří učinili z rodinné obuvnické firmy světový koncern, přetvořili také původně malé moravské městečko v živé průmyslové centrum vyznačující se mimo jiné moderní architekturou, velkým množstvím zeleně i promyšleným systémem občanské vybavenosti.
    Zlín se rozšířil o nové obytné čtvrti s domky pro dělnické rodiny, ale také o školní a zdravotnické areály. V centru města vyrostl obrovský obchodní dům i největší kino v  Československu.
    Některé architektonické prvky byly ze Zlína přeneseny i  do dalších měst, kde působila firma Baťa - od švýcarského Möhlinu přes francouzský Hellocourt až po indický Batanagar.
    Mnichovská Pinakotéka moderního umění byla otevřena v roce 2002 a stala se součástí unikátního muzejního komplexu k němuž náleží i slavné sbírky Staré pinakotéky a Nové pinakotéky.
    V prostorech mnichovského Českého centra se ve čtvrtek večer uskuteční vernisáž k doprovodné výstavě fotografií Libora Stavjaníka, jenž zachytil proměny baťovských cihlových domků a proměny životního stylu jejich obyvatel.

0 komentářů
přidat komentář

Související články