Architekt Zdeněk Plesník - pozvána na výstavu ve Val. Meziříčí

Výrazná osobnost moderní československé architektury

Zdroj
Adéla Beranová, Kulturní zařízení města Valašské Meziříčí
Vložil
Tisková zpráva
25.11.2014 18:45
Zdeněk Plesník

Výstava ke stému výročí od narození zlínského architekta a valašskomeziříčského rodáka Zdeňka Plesníka představí jeho stěžejní práce ve Zlínském kraji a mimo něj.
Slavnostní vernisáž se uskuteční 20. listopadu 2014 v 17.00 hodin ve druhém patře Muzejního a galerijního centra v nově rekonstruovaném křídle zámku Žerotínů. Výstava potrvá do 16. ledna 2015.
Zdeněk Plesník (1914-2003) patří mezi naše přední architekty druhé poloviny 20. století. Narodil se ve Valašském Meziříčí a po studiích na střední dřevařské škole pokračoval ve studiu architektury v Praze na UMPRUM u Pavla Janáka mezi lety 1933-37, rovněž byl žákem u profesora Gočára. Studia mohl plně dokončit až v roce 1947, neboť za války musel projít i koncentračním táborem po uzavření vysokých škol nacisty. Jeho jméno je spojeno především se Zlínem, kde projektoval několik typů blokových obytných domů i továrny. Činný byl i jinde v republice a po světě, kde navrhl řadu průmyslových staveb, veřejných administrativních budov, škol a rodinných domů. Nejznámější jsou realizace vil pro cestovatele Miroslava Zikmunda (1953-1954) a Jiřího Hanzelku (1953/4-1956) a pro skladatele Zdeňka Lišku (1956-1959). Ty jsou pozoruhodné jak z hlediska architektury, tak i interiérového vybavení. Mezi další počiny patří strojírenský závod MEZ Hulín, Centroprojekt ve Zlíně, hvězdárna ve Valašském Meziříčí, rozhlasový vysílač a tiskárna v Pekingu. Za realizaci konfekčního závodu OP v Prostějově získal v roce 1963 Státní cenu.

Výstavu připravilo nakladatelství FOIBOS BOOKS, s.r.o. a Kotěrovo centrum architektury o.p.s. s finanční podporou a ve spolupráci statutárního města Zlín, města Valašské Meziříčí, TOSHULIN a.s., CENTROPROJEKT GROUP a.s., obec Březůvky, Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně p.o. jako výstavu putovního charakteru a v příštím roce bude prezentována také v Praze, v případě zájmu i v dalších městech, která Zdeněk Plesník obohatil svou architekturou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články