Zpracovatelem návrhu české účasti na Expo 2025 bude Ondřej Soška

Vložil
ČTK
05.05.2022 22:30
Praha – Zpracovatelem koncepčního návrhu české účasti na světové výstavě Expo 2025 v Ósace bude manažer Ondřej Soška. Zvítězil ve výběrovém řízení vyhlášeném na konci března ministerstvem zahraničích věcí (MZV). Soška bude mít nyní za úkol návrh detailně zpracovat, šéf diplomacie Jan Lipavský ho následně předloží vládě. MZV to dnes uvedlo na svém webu. Dříve úřad informoval, že koncept společně s návrhem rozpočtu české účasti Lipavský kabinetu předloží do konce května.


Výstava se uskuteční mezi dubnem a říjnem 2025, jejím hlavním tématem je "vytváření budoucí společnosti pro naše životy". Soška dnes ČTK řekl, že chce představit Českou republiku jako moderní místo pro studium, podnikání a investice. Národní pavilon bude koncipovat jako oslavu českého talentu, kreativity a empatie.

Expo 2025 se bude podle Sošky výrazně lišit od světových výstav v Miláně nebo Dubaji, které navštívili především návštěvníci ze západních zemí. V případě Ósaky pořadatelé očekávají, že více než 85 procent z předpokládaných 28 milionů návštěvníků budou Japonci. Většina zbývajících lidí bude z regionu Asie-Pacifik, uvedl.

Soška svou koncepci z výše zmíněných důvodů vystavěl na hodnotách a tématech, které Japonci na Češích dlouhodobě obdivují – tedy zejména architektuře, kultuře a umění. "Na ně pak navazují oblasti, které sami chceme v Japonsku představit. Jejich společným jmenovatelem je talent a kreativita," řekl dále. Inspiroval se zkušenostmi z návštěv světových výstav v Miláně a Dubaji a také svého svého studijního pobytu v Tokiu. "Tam jsem získal cenný vhled do japonské kultury, historických kontextů i způsobu jejich myšlení," doplnil.

Soška má více než 15 let praxe v tvorbě firemních strategií, navazování obchodních vztahů na mezinárodních trzích a ve vedení multikulturních týmů. Například mezi lety 2011 až 2015 řídil největší zahraniční pobočku výrobce luxusních svítidel a křišťálových instalací Preciosa Lighting.

V roce 2015 v Dubaji založil konzultační společnost Salficon na podporu rozvoje podnikání v regionu Středního východu a Afriky. Před svým návratem do ČR ji v roce 2019 prodal tamnímu obchodnímu partnerovi. V roce 2014 spoluzakládal sdružení českých firem, podnikatelů a manažerů, působících v regionu Středního východu Czech Business Council v Dubaji.

Sošku ve výběrovém řízení zvolila hodnotící komise složená ze zástupců ministerstev zahraničí, průmyslu a obchodu, obrany, kultury, pro místní rozvoj a zemědělství, zástupců Úřadu vlády, podnikatelských reprezentací a odborné veřejnosti.

Expo se do Ósaky vrátí po 55 letech. Tehdy československý pavilon architektů Viktora Rudiše, Vladimíra Pally a Aleše Jenčeka navštívilo podle MZV přibližně 11 milionů lidí. Prezentace byla založena na tvorbě básníků Jana Skácela a Jiřího Koláře.
0 komentářů
přidat komentář