Vítězem soutěže na autobusové nádraží ve Dvoře Králové je ateliér M2AU z Brna

Vložil
ČTK
06.09.2022 17:15
Dvůr Králové nad Labem

M2AU

Dvůr Králové nad Labem – Vítězem architektonické soutěže na obnovu a využití autobusového nádraží v šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku je brněnský architektonický ateliér M2AU. V prvním kole na jaře vypsané soutěže porota hodnotila šest návrhů, do druhého kola postoupily čtyři. Podle starosty Jana Jarolíma je vybudování moderního autobu- sového terminálu nedaleko centra města jednou z priorit radnice.


Téměř hektarový areál nádraží koupilo město od společnosti Arriva na konci roku 2019 za 9,9 milionu korun. Loni se strany dohodly na koupi výpravní budovy a přilehlého pozemku za 4,95 milionu. U chystané přestavby město odhaduje cenu 70 milionů bez daně. Na stavbu by město chtělo dotaci z evropských fondů.

"Návrh autobusového terminálu (od M2AU) zachovává a využívá stávající objekt i okolní hodnotnou zeleň, zároveň rozvíjí a posiluje pěší a cyklistické vazby do volné krajiny," uvedla radnice. Tvůrci podle poroty zvolili úměrný charakter terminálu ve vztahu k velikosti města a frekvenci spojů a vhodně vyřešili parkování osobních aut.

S autory vítězného návrhu nyní bude radnice jednat o podmínkách smlouvy na zpracování projektové dokumentace ve stupních jak pro povolení stavby, tak pro výběr zhotovitele a realizace stavby. Jednat budou strany také o ceně a termínech.

Porota architektonické soutěže hodnotila kromě urbanistického, dopravního a krajinářského řešení také přiměřenost návrhu z pohledu investičních a provozních nákladů. "Návrhy měly také vhodně začlenit areál do centra města, navázat na prostranství ulice 17. listopadu a řešit parkovací a odstavné plochy," uvedl místostarosta Jan Helbich.

Na druhém místě skončil návrh pražského ateliéru mackovič architecture a třetí místo porota přidělila Ateliéru DPK z Brna. Na odměnách radnice prvním třem rozdělí 750.000 korun. Všechny soutěžní návrhy radnice ve druhé polovině září vystaví v prostorách Mayerovy továrny.

Moderní autobusová nádraží otevřela v minulých letech řada měst v kraji. V červenci 2020 otevřela Jaroměř na Náchodsku terminál téměř za 70 milionů Kč. Terminál s odjezdovou halou za 65 milionů korun v roce 2020 vybudovala Nová Paka na Jičínsku. V roce 2018 otevřela nová autobusová nádraží města Hostinné na Trutnovsku a Broumov na Náchodsku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články