Velké Meziříčí chystá urbanistickou soutěž na plochu u náměstí, kde byla továrna

Vložil
ČTK
04.03.2024 07:30
Velké Meziříčí


Velké Meziříčí - Radnice ve Velkém Meziříčí na Žďársku připravuje urbanistickou soutěž na tříhektarové území v sousedství náměstí. Architekti budou navrhovat možné budoucí využití této lokality, kde dřív byla velká kožedělná továrna Svit. Soutěž by mohla být vyhlášená v květnu, řekl ČTK starosta Alexandros Kaminaras (nestraník za Společně VM).


Plocha u řeky Balinky zatím slouží jako provizorní parkoviště. Městu patří dvě třetiny pozemků, zbývající vlastní soukromá společnost. Uspořádání soutěže na územní studii Svit už schválila rada města.

Soutěž se bude týkat celého území, zadání architekty moc omezovat nebude. "Umíme si představit, že to bude plocha pro rekreaci, že to bude plocha, kde mohou vzniknout například budovy s funkcí administrativní, s možností umístění občanské vybavenosti, kde mohou být třeba startovací byty," uvedl starosta. Zachované tam také může být parkování aut.

Získané návrhy by podle starosty měly posílit funkci centra města. "Je to podle mě velmi atraktivní zadání pro architekty, a těšíme se na to, co z toho vypadne," uvedl. Následná proměna celé plochy bude podle jeho předpokladu dlouhodobá záležitost.

Nad možným využitím pozemků u náměstí ve Velkém Meziříčí se už zamýšleli studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze. Výstava tří desítek návrhů budoucích architektů byla ve městě před dvěma lety. Starosta uvedl, že tyto práce budou v podkladech soutěže.

Velkomeziříčská radnice teď dokončuje přípravy na rekonstrukci náměstí, která by měla začít příští rok zjara. Podle dosavadních předpokladů to bude akce s náklady okolo 150 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář