Turnov vypsal výtvarnou soutěž spojenou s Masarykem, chce dílo do dvou mil. Kč

Vložil
ČTK
15.12.2021 21:00
Turnov


Turnov – Turnov vyhlásil soutěž na umělecké dílo, jež by mělo být poctou prvnímu československému prezidentovi T. G. Masarykovi. Na jeho vytvoření chce vydat až dva miliony korun, na odměny za nejlepší návrhy má připraveno 200.000 korun. Objekt chce radnice umístit do parku T. G. Masaryka v blízkosti vlakového nádraží. O vyhlášení soutěže dnes v tiskové zprávě informovala mluvčí města Marcela Jandová.


"Ze soutěže by mělo vzejít umělecké dílo, které se stane přirozenou součástí daného prostoru, mělo by odolat času v dlouhodobém výhledu, materiálově i myšlenkově. Zvolená forma uměleckého díla musí vykazovat výraznou uměleckou kvalitu, být nadčasová," uvedla Jandová. Nemusí jít o čistě figurativní dílo. Návrhy mohou umělci posílat do poloviny března příštího roku.

Pomník věnovaný Masarykovi chtěla radnice původně odhalit příští rok, kdy uplyne 100 let od jeho návštěvy Turnova a 750 let od první zmínky o městě. Kvůli zpoždění při přípravě soutěže ale nyní počítá s termínem vytvoření umělecká díla do poloviny července 2023.

Masaryk navštívil Turnov 17. září 1922 a jeho tehdejší program byl podle dobového tisku více než nabitý. Na cestě z nádraží až k radnici ho vítal špalír jásajících občanů. Vydal se také do Českého ráje, byl na Mariánské vyhlídce, prošel takzvanou Myší dírou a kolem Dračích skal do Sedmihorek. Cestou pozoroval i následky někdejší větrné smršti a ptal se na škody, které hruboskalským lesům způsobila kalamita zaviněná bekyní mniškou.
0 komentářů
přidat komentář