Stavbou roku Zlínského kraje je Univerzitní centrum

Zdroj
Gabriela Sluštíková
Vložil
ČTK
28.05.2009 21:55
Zlín

Zlín - Novostavba Univerzitního centra architektky Evy Jiřičné na místě asanovaných Masarykových škol ve Zlíně a rekonstrukce 21. pavilonu v  Baťově nemocnici, ve které je nyní onkologické centrum, získaly letos hlavní cenu v soutěži Stavba roku Zlínského kraje 2008 v kategorii stavby občanské vybavenosti. Odborná porota ocenila nejen celkové provedení objektů, ale například i jejich začlenění do okolního prostoru a význam pro region. Novinářům to dnes oznámili pořadatelé soutěže.
    "Posuzované stavby se lišily jak obsahem, tak i technologiemi a zvolenými materiály. Univerzitní centrum je skutečným skvostem dotaženým do posledních detailů," vyzdvihla předsedkyně odborné poroty a hlavní architektka Zlína Dagmar Nová.
    Právě Univerzitní centrum bylo podle poroty nejblíže k získání nejvyššího ocenění Grand prix Pavla Nováka. Budově však schází její druhá část, Kongresové centrum. Oba objekty měly být dokončené společně, na Kongresové centrum však radnice neměla peníze. Práce na rozestavěné polyfunkční budově začnou zřejmě v červenci, skončit by měly na podzim 2010. Investorem stavby Univerzitního centra byla Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.
    Porota letos hodnotila rekordní počet přihlášených staveb. Přesně 44 objektů bylo i nejvíce v rámci České republiky. V ostatních regionech počty přihlášených staveb činí od 15 do 25, upřesnil manažer soutěže Karel Mišurec.
    Letos byly stavby rozděleny do sedmi kategorií. Tradičně nejvíce jich bylo přihlášeno do kategorie občanské vybavenosti, a to 11. Dalšími kategoriemi byly dům pro bydlení, průmyslové a zemědělské stavby, stavby dopravní, inženýrské a ekologické, realizace rozvojových projektů města a obcí a zvláštní kategorií byly stavby realizované mimo Zlínský kraj.
    K soutěži Stavba roku Zlínského kraje patří i soutěž studentských prací. Žáci středních škol se stavebním zaměřením měli zpracovat studii stavby hotelu v Kroměříži v  sousedství zimního stadionu a obchodního centra. Ocenění získali i učni, kteří v  uplynulém roce region úspěšně reprezentovali v celostátních soutěžích.
0 komentářů
přidat komentář

Související články