Stavbou roku v Libereckém kraji je sídlo sklářské firmy Lasvit

ov architekti: Sídlo firmy Lasvit, 2019 (foto: Tomáš Souček)

Jablonec nad Nisou (Liberecko) – Nové sídlo sklářské společnosti Lasvit v Novém Boru na Českolipsku získalo hlavní Cenu Karla Hubáčka v soutěži o Stavbu roku 2020 v Libereckém kraji. Porota ocenila zajímavé spojení dvou historických domů z konce 18. století s moderními přístavbami. Při vyhlášení výsledků soutěže v jabloneckém Eurocentru to dnes ČTK řekl mluvčí libereckého kraje Filip Trdla. Sídlo Lasvitu už získalo také ocenění Památka roku 2019 Libereckého kraje.


Na obnově dvou historických domů v centru Nového Boru pracoval Lasvit od roku 2015. V jednom bývala už na počátku 19. století sklářská manufaktura, druhý sloužil jako obytná budova. "Vybrali jsme dům, který sloužil sklářům již před dvěma sty lety, a vdechli mu nový život - opět spjatý se sklem a s kořeny, které toto tradiční řemeslo v regionu má," řekl před rokem při slavnostním otevření nového sídla prezident Lasvitu Leon Jakimič.

Historické domy doplnil Lasvit o dvě nové moderní budovy. Jednou z nich je dům obložený skleněnými taškami, které firma vyvinula speciálně pro tuto stavbu. Jeho protikladem je černý dům obložený ve stejném stylu, jen místo skla použili stavbaři speciální černou cementovou obkladovou tašku. Vznikl tak areál, který slouží nejen jako sídlo sklářské společnosti, ale také k prezentaci práce jejích sklářů. Pro své sídlo získal Lasvit i cenu veřejnosti a cenu za inovace a také první místo v kategorii novostaveb.

Soutěž o stavbu roku se v Libereckém kraji uskutečnila už pošestnácté, od loňského roku nese jméno architekta, autora libereckého Ještědu Karla Hubáčka. Do letošního ročníku se přihlásilo 48 projektů. Vedle hlavní ceny uděluje porota ocenění v dalších pěti kategoriích, svou cenu má i hejtman Martin Půta.
0 komentářů
přidat komentář

Související články