Správa železnic vypsala architektonickou soutěž na terminál VRT v Jihlavě

Vložil
ČTK
25.08.2023 09:10
Jihlava

Jihlava - Správa železnic vypsala architektonickou soutěž na terminál vysokorychlostní železnice (VRT) v Jihlavě-Pávově. Cestujícím umožní využít chystané rychlé spojení mezi Prahou a Brnem. Výsledkem soutěže bude zpracování architektonicko-urbanistického návrhu nového přestupního uzlu. Vítěze by chtěla Správa železnic představit v první polovině příštího roku, sdělil dnes ČTK její mluvčí Jan Nevola. Jde o třetí architektonickou soutěž na terminál VRT v Česku po dopravních uzlech Praha-východ a Roudnice nad Labem.


"Unikátností této architektonické soutěže je návrh několikapatrového terminálu, ve kterém se bude mimoúrovňově protínat dnešní trať s vysokorychlostní," uvedl mluvčí k terminálu u Jihlavy. Terminál bude napojený na regionální trať mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem a přilehlou dálnici D1. Součástí soutěže je most přes dálnici s rozpětím přes 160 metrů. Terminál VRT bude provázaný s veřejnou dopravou a přepravními službami, budou u něj parkoviště pro auta.

Účastníci soutěže také zpracují urbanistický ideový návrh, který nabídne možnosti řešení okolí nového dopravního uzlu. "Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že okolí terminálů na okrajích měst mohou v případě kvalitního infrastrukturního napojení zaznamenat v následujících letech prudký rozvoj. Ten však zůstává nadále plně v rukou místních samospráv," uvedl mluvčí.

Na ceny a odměny v soutěži o návrh na terminál VRT v Jihlavě vyčlenila Správa železnic podle věstníku veřejných zakázek celkem osm milionů korun, přičemž první cena bude tři miliony korun.

Terminál v Jihlavě-Pávově bude na vysokorychlostní železnici mezi Světlou nad Sázavou na Havlíčkobrodsku a Velkou Bíteší na Žďársku. Osmdesátikilometrový úsek přes Vysočinu by měl být postaven mezi roky 2029 až 2034, uvedla Správa železnic. Nová železnice bude určená pouze pro osobní dopravu, vlaky po ní budou jezdit rychlostí až 320 kilometrů v hodině. Trať bude využívat několik druhů spojů, od expresních až po rychlou regionální dopravu.

Podrobnosti k chystané stavbě vysokorychlostní železnice jsou na webu Správy železnic. Jsou tam zveřejněné také vítězné návrhy na terminály VRT Praha východ na trati z Prahy do Poříčan a Roudnice nad Labem pro úsek z Prahy do Lovosic.
0 komentářů
přidat komentář

Související články