Praha 3 vypsala architektonickou soutěž na podobu nové školky

Vložil
ČTK
10.05.2021 17:45
Praha

Žižkov

Praha – Radnice Prahy 3 vypsala archi- tektonickou soutěž na podobu nové školky, která má vzniknout místo stávající budovy v Jeseniově ulici. ČTK o tom dnes informovala mluvčí městské části Zuzana Křížková. Nynější školka je ve špatném stavu a radnice ji plánuje zbourat. Podobně je to s domovem pro seniory v ulici Pod Lipami, který má být také zbourán a na jeho místě má vyrůst nový. Na jeho podobu radnice podle dřívějších informací také plánuje vypsat soutěž.


Nynější školka v Jeseniově ulici má podle radnice výrazně narušenou statiku, nahradit ji má nová budova s šesti třídami pro 150 dětí. Novou školku chce radnice otevřít v září 2024, předpokládaná cena je 90 milionů korun. "Nový objekt mateřské školy by měl být umístěný přibližně na místě současné stavby, tak aby vzhledem k orientaci ke světovým stranám zůstala zachována velká školní zahrada v jižní polovině pozemku," píše se v zadání soutěže.

Účastníci mohou svoje návrhy do soutěže zasílat do 13. srpna, vyhodnotí je porota složená ze zástupců městské části a nezávislých odborníků. Radnice na přípravě soutěže spolupracovala s Českou komorou architektů (ČKA). Předsedou odborné poroty je architekt Jiří Opočenský, dále v ní zasednou architekti Adam Halíř, Markéta Zdebská, Lenka Míková a Alena Mičeková. Celkem Praha 3 účastníkům soutěže vyplatí na odměnách 750.000 korun.

Radnice před časem vypsala také výtvarnou soutěž na podobu vodního prvku, který by měl být u historického schodiště z Táboritské do Chelčického ulice na místě, kde dříve stála vodní pumpa. Ta zmizela na přelomu tisíciletí a městské části se nepodařilo vypátrat, co se s ní stalo. Nová stavba by měla odkazovat na původní pumpu a vycházet z atmosféry starého Žižkova.

V plánu je podle dřívějších informací také vypsání soutěže na dům pro seniory, který má vzniknout na místě stávajícího v ulici Pod Lipami. Kapacita nového domu se zvýšit asi dvojnásobně na 50 lůžek, nynější dvoupatrovou budovu má nahradit dvou až třípatrová. Kromě pobytové části má být součástí nového zařízení denní stacionář a víceúčelový sál nebo kavárna. Náklady městská část odhaduje na 80 až 100 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články