Podobu polikliniky Pod Marjánkou v Praze 6 navrhnou ov architekti

Praha – Užší soutěž na návrh podoby polikliniky Pod Marjánkou v Praze 6 vyhrálo studio ov architekti. Vítěze vybrala porota v čele s architektem Petrem Vávrou, rozhodnutí schválila rada šesté pražské městské části. Úprava zdravotnického zařízení na Břevnově je dosud největší investiční akcí Prahy 6. Náklady na úpravy polikliniky, které by mohly začít v roce 2025, nyní radnice odhaduje asi na 500 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

"Areál polikliniky po téměř šedesáti letech svého fungování přestává stačit současným nárokům na zdravotnické zařízení. Jsem proto rád, že jsme našli způsob, jak ho zrekonstruovat, a to prakticky bez provozních omezení," uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Břevnovská poliklinika se bude obnovovat po etapách. Nejprve bude na místě současné nízké budovy postavená nová část polikliniky, do níž se přestěhují potřebné zdravotnické služby, které nyní sídlí v hlavní budově. Následně se bude rekonstruovat výšková budova. Některé zdravotní služby se po opravě hlavní budovy přesunou z přístavby zpět a doplní je laboratoře, rehabilitace a další zařízení.

Občané Prahy 6 se v radniční anketě vyslovili pro to, aby v budově polikliniky vznikly rehabilitační a fyzioterapeutické služby nebo denní stacionář pro seniory a osoby s handicapem.

Radnice chce novou část polikliniky začít stavět předběžně v roce 2025, uvedl mluvčí Hannich. Rekonstrukce výškové budovy by měla podle informací v zadání architektonické soutěže začít zhruba o dva roky později. Zástupci městské části už dříve uvedli, že břevnovská poliklinika je nyní ve špatném technickém stavu.

Porotce dvoufázové architektonicko-urbanistické soutěže, kterou Praha 6 vyhlásila v září 2021, zaujal návrh od studia ov architekti komplexním pojetím. Citlivě reaguje na architektonické kvality původní stavby, jejímž autorem je architekt Richard Podzemný, zohledňuje environmentální aspekt a nabízí přehledné vnitřní prostory. Interiér polikliniky předpokládá variabilní uspořádání ordinací a čekáren. Účastníci soutěže měli za úkol ve svých návrzích navrhnout jak uspořádání polikliniky po dobu přestavby, tak finální uspořádání polikliniky.

Poliklinika se na Břevnově otevřela pod jménem Poliklinika Břevnov v roce 1963, kdy měla sloužit až 45.000 obyvatel v dané spádové oblasti. Praha 6 toto zdravotnické zařízení spravuje od roku 2006.
0 komentářů
přidat komentář

Související články