Podobu nového sídliště ve Slaném navrhuje pět týmů architektů v soutěži

Vložil
ČTK
20.09.2023 18:20
Slaný


Slaný - Podobu nového sídliště ve Slaném na Kladensku navrhuje pět týmů architektů. Je to poprvé, kdy město využívá pro získání návrhů architektonickou soutěž. Termín zahájení stavby ještě není určený, záležet bude podle města na vývoji trhu. Sídliště by mělo být na západě města, má pracovní název Nové Dolíky. Žít by v něm mohlo až 2500 lidí, řekl na dnešní tiskové konferenci starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).


Do architektonické soutěže se přihlásilo celkem 33 společností, jeden uchazeč nesplňoval podmínky zadání. Z 32 portfolií pak odborná porota včetně zástupců města vybrala pět ateliérů, které zpracují studie. "V prosinci budeme my, jako porota, vyhodnocovat jednotlivé návrhy, a následně dojde k výběru jedné projekční kanceláře," popsal postup Hrabánek. Projektanti pak připraví další dokumentaci nutnou pro přípravu výstavby.

Část pozemků v budoucí čtvrti patří městu a část soukromým majitelům. Jedná se o plochu mezi Vojenským sídlištěm a sídlištěm Na Dolíkách, zástavba tak obě sídliště propojí. Odborná porota vybere nejlepší návrhy, posoudí například rozsah zeleně, energetickou udržitelnost, parkování a další parametry, aby sídliště plnilo funkci kvalitního bydlení.

Slaný má nyní zhruba 16.000 obyvatel. V případě uskutečnění všech aktuálních i zamýšlených developerských projektů by jejich počet vzrostl na zhruba 20.000. Podle starosty demografická studie ukázala, že v případě, že by se město dál nerozvíjelo, začal by průměrný věk jeho obyvatel stoupat.

Město už také několik let uzavírá s developery plánovací smlouvy, které zahrnují i příspěvky na infrastrukturu. Peníze lze pak využít například na zvýšení kapacity čistírny odpadních vod a zajištění veškeré další potřebné infrastruktury.
0 komentářů
přidat komentář

Související články