Pět ateliérů představilo své návrhy pro udržitelnou čtvrť Chytré Líchy

Židlochovice – Celkem pět ateliérů představilo své urbanisticko-architektonické návrhy připravované udržitelné čtvrti Chytré Líchy. Ta by měla od příštího roku vznikat v jihomoravských Židlochovicích. Ve svých návrzích se jednotlivé ateliéry snažily naplnit odvážné cíle čtvrti spojené s uhlíkovou neutralitou, redukcí spotřeby pitné vody či sociální pestrostí. Vítězný návrh by měl být znám po zasedání Rady města Židlochovice, které se uskuteční 7. května.

V pátek 16. dubna představilo všech pět účastníků výběrového řízení na urbanisticko-architektonické řešení čtvrti Chytré Líchy své návrhy. Tendru se jmenovitě účastní ateliéry Ing. arch. Dalibor Borák, Kogaa studio, MS plan, Pelčák a partner architekti a Projektil Architekti.

Ing. arch. Dalibor Borák


Kogaa studio


MS plan


Pelčák a partner architekti


 Projektil Architekti


V průběhu navrhování všichni účastníci své návrhy průběžně konzultovali se zadavatelem a členy multioborového týmu, který zpracovával studii proveditelnosti dané lokality. Uchazeči zároveň neměli dopředu zadané počty rodinných domů či bytových domů. "Návrhy se i díky tomu poměrně liší z hlediska zástavby. Hrubá podlažní plocha dosahuje u jednoho z návrhů až 17 tisíc m², v jiném případě je to naopak pouze 10 tisíc m²," řekl architekt města Židlochovice Pavel Jura, který je jedním z členů výběrové komise. Celá lokalita má přitom 3,4 hektaru, její velkou část by měla tvořit zeleň či vodní plochy.

O čtvrti Chytré Líchy

Unikání výstavba Chytré Líchy je prvním projektem moderní, ekologické a trvale udržitelné čtvrti v České republice. Má vzniknout v Židlochovicích na Brněnsku. Kombinovat bude nejnovější ekologické a smart technologie spolu s prvky sociálních inovací podporující dobré sousedské vztahy, měla by tak být vzorem pro další obce v Česku i v Evropě. Její výstavba by měla začít v roce 2022. Projekt finančně podpořila německá nadace Deutsche Bundesstiftung Umwelt a Jihomoravský kraj. Více informací o udržitelné čtvrti Chytré Líchy je možné nalézt na webu chytrelichy.cz
0 komentářů
přidat komentář