Ostrava zná vítěze proměny šesti lokalit u hlavního tahu městem

Vložil
ČTK
15.04.2021 21:35
Ostrava


Ostrava – Ostravský Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA) vybral vítězné návrhy na proměnu šesti míst frekventovaných ulic 28. října a Opavská. Do budoucna chce město změnit podobu tohoto hlavního tahu. Nejprve chce ale v místě začít s takzvanými rychlými zásahy, tedy nestavebními úpravami, které nevyžadují povolovací řízení. V březnu proto vyhlásilo soutěž na úpravu vytipovaných míst. Zájemci z řad architektů, projektantů či designérů si ke zpracování mohli vybrat libovolný počet z určených lokalit. Přihlášku zaslalo 18 účastníků, přičemž mnozí navrhli řešení pro více lokalit. Vítězové soutěže nyní budou své návrhy dále rozpracovávat. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).


"Třída 28. října a Opavská je v podstatě hlavní ostravskou spojnicí, hlavní dominantou a bulvárem, který v této chvíli má především dopravní funkci. Je to však ulice, která je na prvním místě skutečně městskou třídou, má nabízet městské funkce, území propojovat a nabízet různé aktivity a přinášet zajímavé a atraktivní prostředí," uvedla Bajgarová.

Ostrava podle ní dlouhodobě připravuje několik projektů pro tuto lokalitu, například její propojení pro cyklisty. Začít chce ale právě s rychlými úpravami vytipovaných veřejných prostranství. Součástí přihlášek do soutěže byla architektonická libreta, v nichž autoři popsali a přiloženými skicami vysvětlili, jakým způsobem by k úpravě daného místa přistupovali. "Účastníci otevřených výzev neměli za úkol zpracovat návrhy úprav prostranství, nýbrž co nejlépe nám přiblížit svůj profesní přístup k lokalitám, které si vybrali. Díky tomu jsme mohli posoudit, jak pochopili problémy a potenciály daného místa a jak by s ním dále pracovali. Při hodnocení jsme však přihlíželi také k ekonomické přiměřenosti námětů," uvedl ředitel MAPPA Ondřej Vysloužil.

Například u první řešené lokality, úseku ulice 28. října u Smetanova náměstí, návrh počítá s dočasným umístěním stromů ve vacích s pláštěm z recyklovaných materiálů. V Mariánských Horách u křížení s ulicí Sokola Tůmy zase vítězní autoři zakládají svou myšlenku na umístění výrazných prvků, konkrétně židlí netradičních rozměrů, do místa, které nemá jasné využití. Počítá se tam také s využitím stánku pro občerstvení, který již na místě stojí.

Dopracované návrhy s veškerou dokumentací musí vítězové odevzdat do 25. června. S úpravami se začne letos v červenci. Projekty by měly být dokončeny v prvním pololetí příštího roku. Celkové náklady na úpravy všech šesti lokalit nepřesáhnou 3,5 milionu korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články