Nový modulární vysokoškolský komplex v Brně!

Vložil
Tisková zpráva
20.05.2011 08:00
KOMA MODULAR s.r.o.

To že ve vyspělých zemích jako jsou USA, Japonsko, Německo či Holandsko je modulární architektura využívaná více jak 50 let, je vám asi jasné. Jak to ale vypadá u nás? Je modulární architektura mezi českými a slovenskými architekty populární? Výrobce modulů KOMA MODULAR CONCTRUCTION popularitu modulární výstavby dlouhodobě zvedá a to zejména architektonickými soutěžemi. Letos vznikly návrhy vysokoškolského objektu STING v Brně – Jundrově. My máme výsledky.

Akademie STING, která pro své studenty potřebuje rozšířit stávající komplex budov, je modulární přístavbou a nápady více jak třiceti soutěžících z českých a slovenských architektonických škol nadšena. A právě díky vysoké úrovni soutěžních projektů uvažují majitelé školy o spolupráci s finalisty soutěže při realizaci dostavby.  Co je to ale vlastně modulární výstavba?

Mnozí si při sousloví „obytný kontejner“ či „obytný modul“ představí spíše stavební buňky, nebo max. holobyty. Nicméně architekti mohou pomocí modulů stavět atraktivní domy v rekordně krátkém čase samotné výstavby. Přitom se může jednat o skvělou architekturu (záleží na architektovi) s mnoha výhodami a plnohodnotným komfortem pro své obyvatele či návštěvníky.

Přední výrobce obytných kontejnerů KOMA MODULAR CONSTRUCTION proto každoročně vyhlašuje studentskou architektonickou soutěž, která má za cíl zažité domněnky změnit, či alespoň nabourat. To se podařilo i u pátého ročníku architektonické soutěže. Martin Hart z firmy KOMA MODULAR CONSTRUCTION se k soutěži vyjádřil takto: „Studenti svými návrhy dokázali přesvědčit investora - Akademii STING, že přístavba z modulů je nejen zcela plnohodnotná, ale také nesrovnatelně rychlejší a k tomu architektonicky přínosná.“

Výhody modulární výstavby jsou totiž zejména v rychlosti a flexibilnosti výstavby. Díky průmyslové výrobě většiny komponentů se o 15 – 30 % sníží finanční náklady oproti standardní výstavbě. K tomu montáž modulů se z 90% odehrává ve výrobní hale za stálých klimatických podmínek podobně jako třeba u dřevostaveb nebo automobilů.  To znamená, že samotné znečištění okolí stavby se dostává na minimum, což je příjemné nejen pro životní prostředí, ale také pro obyvatele blízkého okolí stavby. Na místě stavby se tak může řešit už jen spojení modulů do „výsledného tvaru“. Velká úspora času i energie se také nachází v zakládání modulární stavby. Není totiž potřeba provádět základovou desku, ale stačí pouhé rozmístění základových patek nebo pásů.

Moduly, které jsou vyrobeny v továrně, pak dosahují výborných tepelně-izolačních vlastností i při relativně tenkých stěnách. Investor má tak k dispozici větší užitnou plochu při stejné zastavěné ploše. A v neposlední řadě mezi skvělé výhody modulární výstavby patří také mobilita stavby, snadné demontování a její přesouvání.

„V praxi to znamená, že pokud potřebuje nějaká obec např. mateřskou školku, ale není si jistá, dlouhodobým využitím stavby, zvolí si modulární výstavbu. Když přestane být o místa ve školce zájem, jednoduše se stavba může rozmontovat a převést do jiné obce či prodat.“ doplňuje výhody mobility Martin Hart.

Díky tomu, můžeme mluvit i o ekologicky šetrném řešení, protože stavby nejsou „na jedno použití“, ale mohou měnit svoji funkci, účel i rozlohu. Ostatně záleží právě na architektovi, jaké zvolí materiály ve výplních – stěnách modulu. Technicky jde do konstrukčních úchytů zabudovat dřevo, sendvičové panely, plech, plast i velkoplošné sklo.

První cenu získal Ing.arch. Ondřej Mundl, druhou cenu získali Bc. Marek Šnyrch a Bc. Hana Typltová, třetí cenu získali Ing.arch. Andrea Kubná, Ing.arch. Ondřej Lipenský a Ing.arch. Michal Volf. Tito vítězové si finanční ceny přebrali v Bratislavě v rámci mezinárodní konference „Modulární architektura ve městě 21.století“ z rukou guru německé kontejnerové architektury prof. Hana Slawik a z rukou Ing. Martina Harta, marketingového ředitele firmy KOMA MODULAR CONSTRUCTION.

Posuďte sami, je-li řešení dostavby akademie STING atraktivní.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
cena
Filip Medek
20.05.11 02:39
výhodnost modulární výstavby
Martin Hart
23.05.11 06:36
zobrazit všechny komentáře

Související články