Náchod vypsal soutěž na lavičku spisovatele Josefa Škvoreckého

Vložil
ČTK
12.04.2013 19:20
Náchod

Náchod - Náchod vypsal soutěž na lavičku spisovatele Josefa Škvoreckého, která by měla v centru města připomínat známého náchodského rodáka. Návrhy bude radnice přijímat do 2. května, informovala ČTK mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. Škvorecký zemřel v lednu 2012 v 87 letech v kanadském Torontu.
    "Důvodem pro vypsání soutěže je získat návrh turisticky zajímavého připomenutí Josefa Škvoreckého, a to formou realistické sochy v typickém posedu na lavičce, kterou chceme umístit na Masarykově náměstí," uvedl náchodský místostarosta Tomáš Šubert. Město očekává, že náklady na realizaci vítězného řešení nepřesáhnou 850.000 korun.
    V podmínkách soutěže je uvedeno, že by to měla být socha Škvoreckého ve věku přibližně 60 let, součástí by měla být i informační deska se základními údaji. Materiál sochy musí co nejvíce odolávat poškození a vandalismu, lavička musí mít kromě sedící sochy i místo pro další dvě osoby. Podle podmínek by celé dílo mělo být dokončené a na náměstí umístěné nejpozději do 30. července 2014.
    Škvorecký své mládí prožité v Náchodě zobrazil především ve svém nejslavnějším románu Zbabělci a v knize Prima sezona. Od roku 1990 je čestným občanem Náchoda. Spisovatel město naposledy navštívil v roce 2004 u příležitosti svých 80. narozenin. Na začátku roku 1969 odešel do Kanady. V Torontu spolu s manželkou, spisovatelkou a herečkou Zdenou Salivarovou, založil nakladatelství Sixty-Eight Publishers, ve kterém vydávali díla autorů, kteří nemohli v komunistickém Československu publikovat.
0 komentářů
přidat komentář

Související články