Kraj vyhlásí projektovou soutěž na hradecký domov pro seniory

Zdroj
Tomáš Kučera
Vložil
ČTK
17.07.2018 11:10
Hradec Králové

Hradec Králové - Královéhradecký kraj vyhlásí projektovou soutěž na modernizaci a rozšíření královéhradeckého domova pro seniory trpící různými demencemi. Krajští radní v pondělí schválili návrh na vyhlášení veřejné zakázky na zhotovitele projektové dokumentace k přestavbě domova U Biřičky, který je největším pobytovým zařízením v síti sociálních služeb kraje. Cena zakázky bude maximálně 15,2 milionu korun. Novinářům to dnes řekli zástupci kraje. Odhadované náklady na rozšíření domova jsou pak kolem 300 milionů korun.

Soubor projektových dokumentací bude vycházet z vzniklé architektonické studie, nabídky je možné zasílat do 31. srpna. "Výstupem z této veřejné zakázky bude soubor projektových dokumentací, které jsou nezbytné pro zahájení modernizace a dostavby Domova U Biřičky. Cena zakázky bude maximálně 15,2 milionu korun. Definitivní částka se bude odvíjet od obdržených nabídek," uvedl krajský radní pro oblast investic a majetku Václav Řehoř (ODS).

Soubor projektových dokumentací určí definitivní podobu modernizace a dostavby. Vítěz zakázky zpracuje kompletní dokumentaci k zahájení stavebních prací včetně finální podoby samotné výstavby. Domov U Biřičky nyní nabízí 325 lůžek pro seniory.

Vzniknout má nový objekt pro klienty, vybavení interiéru má být modernizováno a kraj počítá i s úpravou přilehlého parku. Součástí nové budovy má být i kuchyně, která bude schopna zajistit 1500 jídel denně. "Klienti budou mít k dispozici kvalitnější a komfortnější podmínky pro každodenní život v tomto zařízení. Zvláště osoby s Alzheimerovou chorobou potřebují vysokou úroveň péče druhé osoby. Jednotlivé pokoje budou bezbariérové a odpovídající současným standardům, kdy se klade důraz na vytvoření životních podmínek blížící se v co největší možné míře domácímu prostředí," řekl hejtmanův náměstek pro oblast sociálních věcí Vladimír Derner (KDU-ČSL).

Modernizace hradeckého zařízení zapadá do krajské strategie sociálních služeb schválené na konci minulého roku. "Jedna z věcí, která ze strategie vyplývá, je, že do roku 2026 je nutné zvýšit kapacitu domovů pro seniory ze stávajících 2500 lůžek v kraji na 3500 lůžek. Tato oblast v sociálních službách byla v minulosti zanedbávaná," řekl Derner.

Královéhradecký kraj zřizuje 16 domovů důchodců a osm ústavů sociální péče. V posledních letech kraj v sociální oblasti postupně investoval do oprav a staveb stovky milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář