Kolín má návrh na umělecké dílo pro kopec Vinice

Vložil
ČTK
21.02.2020 18:00
Kolín


Kolín – Kolín získal v architektonické soutěži návrh uměleckého díla, které bude umístěné na vrcholu kopce Vinice. Kopec je rekultivovanou skládkou. Pokud radnice sežene peníze, začne se dílo budovat již v příštím roce. Náklady by neměly přesáhnout 1,5 milionu korun, řekl dnes novinářům starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).


Odborná porota v soutěži vybírala z 37 návrhů. "Očekávali jsme pět až deset návrhů," řekl starosta. Celkový počet tak radnici překvapil. Dva návrhy dorazily od návrhářů z Kolínska, kromě českých návrhů přišly do soutěže také návrhy ze Slovenska, Velké Británie a Nizozemska.

Podle vítězného návrhu by na vrcholku kopce měl návozem zeminy vzniknout další menší kopec s průměrem 40 metrů. Bude osazen zelení a stromy, povede po něm cesta doprostřed nového návrší. Vznikne zde takzvaná stromová kaple, která by v budoucnu mohla být vnímána jako vrchol plánované křížové cesty. Stromová kaple bude určená také k meditaci.

Všechny návrhy, které do soutěže dorazily, si mohou lidé prohlédnout od 30. března na výstavě v místním podnikatelském inkubátoru. Město pro první tři nejlepší návrhy připravilo finanční odměnu, autor vítězného návrhu získal 90.000, druhý návrh dostal 50.000 a třetí 30.000 korun. Podle zadání má umělecké dílo pracovat nejen s kontextem lokality a její historií, ale i s novým duchovním přesahem místa.

Kopec Vinice se nachází na okraji města směrem na Ovčáry, nedaleko řepařské drážky. Jde o bývalou skládku, která byla v 90. letech zapouzdřena a asanována. Skládka byla na Vinici na ploše 48.000 metrů čtverečních do roku 1993. Sloužila pro komunální odpad z Kolína.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
gratulace
Zdeněk Kulda
23.02.20 08:33
zobrazit všechny komentáře