Do druhého kola soutěže na podobu Pražské tržnice postoupilo šest návrhů

Vložil
ČTK
04.11.2021 18:55
Praha

Holešovice

Praha – Do druhého kola mezinárodní archi- tektonické soutěže na podobu veřejných prostranství mezi budovami holešovické Pražské tržnice postoupilo šest návrhů. Porota v prvním kole soutěže posuzovala 18 návrhů, které zpracovaly ateliéry z devíti zemí světa. Vítěz soutěže by měl být znám na jaře 2022. Novinářům to dnes sdělil náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Majitelem areálu Pražské tržnice je hlavní město Praha.


"Další kolo (architektonické soutěže) budeme vyhodnocovat počátkem příštího roku," řekl Vyhnánek, v jehož gesci je vedle financí metropole a jejího rozpočtu také rozvoj Pražské tržnice. Vyhnánek je jedním z porotců soutěže na budoucí podobu areálu.

Praha vyhlásila soutěž letos v červenci. Účastníci měli za úkol navrhnout podobu vstupů a veřejných prostranství v Pražské tržnici. Došlé návrhy prvního kola posuzovala porota, v jejímž čele je architektka a urbanistka Gabu Heindlová z vídeňského ateliéru Gabu Heindl Architektur. Dalšími členy poroty jsou mimo jiné architekti Régis Guignard, Irakli Eristavi, Štěpánka Šmídová, Marek Obtulovič, Jiří Žid a Jiří Kotal. Vítězný návrh, podle něhož se bude podoba tržnice upravovat, vzejde ze druhého kola. Za rekonstrukci podle vítězného návrhu Praha zaplatí předběžně několik stovek milionů korun, uvedl dříve mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Podoba pražské tržnice se v posledních letech mění. Letos nechalo město zbourat dva domy u vstupu do areálu z Jateční ulice. Podle Vyhnánka byly objekty z 90. let 20. století a nezapadaly do historické podoby tržnice. Jejich odstraněním se prostor tržnice také více otevřel, uvedl Vyhnánek. Podle dřívějšího vyjádření kurátora tržnice Michala Tošovského byly dva dvoupodlažní domy s mírně skloněnými sedlovými střechami ve špatném technickém stavu.

Do obnovy památkově chráněné Pražské tržnice v Holešovicích chce Praha v následujících 15 letech vložit až dvě miliardy korun. Požadavkem je, aby byl areál multifunkčním prostorem, který budou navštěvovat lidé různého věku a s různými potřebami. Provoz tržnice by podle plánů města měl být ekonomicky a ekologicky udržitelný.

Areál Pražské tržnice byl původně pražskými jatky a byl založen v roce 1895. Jako jatka fungoval do 80. let minulého století, kdy se začal měnit na tržnici. Areál byl v roce 1993 prohlášen kulturní památkou. Rozkládá se na ploše 103.060 m².
0 komentářů
přidat komentář

Související články