Českou cenu za architekturu dostala rekonstrukce paláce hradu Helfštýna

Vložil
ČTK
08.11.2021 21:40
Týn nad Bečvou

ateliér-r

foto: BoysPlayNice

Praha – Českou cenu za architekturu dnes dostali Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z kanceláře atelier-r za návrh rekonstrukce paláce hradu Helfštýna. Ve finále letošního ročníku ceny porota vybírala mezi sedmi díly. Celkově se o cenu ucházelo 170 realizací dokončených v posledních pěti letech. Soutěž pošesté or- ganizovala Česká komora architektů, vítězové si pro ocenění přišli do Fora Karlín.


Hrad Helfštýn je jeden z největších hradů v ČR a je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Olomouckém kraji. Autoři z olomouckého atelieru-r zvolili koncepci respektující historický objekt. Do historické stavby vložili soudobé architektonické prvky a propojili přízemí s vyššími podlažími paláce, která byla dosud veřejnosti nedostupná. Zároveň je zjevné, které části stavby jsou původní a které nové.

Hrad se podle poroty po rekonstrukci stal "prostorem k prozkoumávání a objevování, a to prostřednictvím netriviálních sledů místností, průchodů, vyhlídek, otevřených oken a teras, z nichž lze krajinu a okolí pozorovat a vnímat". Porota uvedla, že projekt vyjadřuje autonomní smysl architektury jako umělecké a tvůrčí činnosti, která stavbou dává tvar prostoru. Druhým důvodem, proč se porotci shodli na první ceně jednomyslně, byl podle ní ten, že projekt reprezentuje a shrnuje bohatství, životní kvalitu a občanský smysl mnoha kvalitních architektonických prací nominovaných na letošní Českou cenu za architekturu.

Kromě vítěze dostalo čestná ocenění i šest dalších finalistů. Porotu zaujala přestavba menzy Koleje 17. listopadu Fakulty humanitních studií UK navržená ateliérem Kuba & Pilař architekti. Porotci uvedli, že šlo o jeden z nejlepších příkladů opětovného využití budov v letošním ročníku soutěže. Finalistou se stalo i Komunitní centrum Židlochovice od kanceláře Jura et consortes. Dalším finalistou je dům Lazy House Zlín, který vznikl na základě návrhu již loni oceněného architekta Petra Jandy. V minulosti byli v této soutěži oceněni také autoři z Atelieru bod architekti, jejichž návrh Městské haly Modřice byl letos mezi finalisty; loni už vyhrál další tuzemskou architektonickou cenu, Grand Prix architektů. Letošní vítěze této ceny oznámí pořádající Obec architektů v úterý.

Finalistou České ceny za architekturu se stala i kancelář Papundekl Architekti za Pavilon na pražském Výstavišti. Pavilon s občerstvením je součástí nově obnovené cesty směřující do parku Stromovka a porotu zaujal svou jednoduchostí a účelností. Porotce zaujala také úprava Kostnického náměstí v Praze na Žižkově navržená Radmilou Fingerovou a Hanou Špalkovou. Pro porotce představuje citlivou přeměnu a renovaci veřejného prostoru.

Akademie ČCA oceňuje také výjimečné aktivity na poli architektury. Dnes ho dostala architektka Alice Šimečková za péči o kolegyni Růženu Žertovou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články