Č. Budějovice vyhlásily soutěž na podobu Senovážného náměstí

Vložil
ČTK
27.10.2021 15:20

České Budějovice - České Budějovice vyhlásily architektonickou soutěž na podobu Senovážného náměstí. Na ploše v těsné blízkosti centra města by mělo být podzemní parkoviště a v budoucnosti i budova Alšovy jihočeské galerie. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová.


"V zadání soutěže město zmiňuje především požadavek na odkrytí koryta Mlýnského náhonu, vybudování podzemního parkoviště a úpravu celého prostranství od budovy muzea až k poště. Mělo by jít o prostor, který nabídne komplexní urbanistické, architektonické, krajinářské a dopravní řešení a stane se vyhledávaným a příjemným místem pro místní i návštěvníky," uvedl náměstek primátora Juraj Thoma (hnutí Občané pro Budějovice).

Senovážné náměstí nyní z velké části slouží jako parkoviště. V minulosti byla plocha prázdná a dominovala jí pouze velká socha V. I. Lenina. Město hledá ideální podobu prostoru už několik desítek let. Náklady na plánovanou přestavbu by se pohybovaly v řádech desítek milionů korun. Návrhy soutěže veřejnost poprvé uvidí v polovině příštího roku.

Thoma uvedl, že České Budějovice u svých investic dlouhodobě usilují o výběr nejvhodnějšího návrhu formou architektonických soutěží. Připomněl, že ze soutěže vzešla na přelomu tisíciletí například dostavba objektu radnice na náměstí Přemysla Otakara II., Dlouhý most a v posledních letech park 4Dvory, nebo komunitní centrum Máj. „V tomto volebním období proběhly soutěže na rekonstrukci kulturního domu Slavie, která už má územní rozhodnutí a v únoru bude mít stavební povolení, dále Domu umění, bytového domu 4Dvory, parku Dukelská, též už se stavebním povolením, prostranství kolem Juvelu, kde se aktuálně zpracovává projektová dokumentace, i soutěž na budoucí podobu Pražské třídy. Vedení města považuje architektonickou soutěž za nejvhodnější a nejtransparentnější způsob zadání veřejné zakázky na významné veřejné stavby,“ uvedl náměstek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články