Soutěž na úpravy centra Benešova zná vítěze

Vložil
ČTK
13.07.2018 15:10
Benešov

Marcela Steinbachová
Skupina


Benešov - Vítězi architektonické soutěže na novou podobu centra Benešova se stali Marcela Steinbachová a Vít Holý z ateliéru Skupina. Jejich návrh zaujal porotu nejvíce ze všech 14 přihlášených prací. V příštích dvou letech by měly přijít na řadu projekční práce a teprve poté samotné stavební úpravy, které si podle odhadu radnice vyžádají 70 až 100 milionů korun. Pokud by se objevily nečekané problémy například ve starých sklepeních, mohla by být konečná cena ještě vyšší.

Steinbachová dnes novinářům řekla, že při práci na návrhu vycházeli z dobových fotografií, kdy hlavní náměstí sloužilo jako místo pro setkávání, obchod a různé kulturní aktivity. Snažili se proto vytvořit co nepříjemnější volnou plochu a zároveň na náměstí ponechat maximum zeleně. Žádný strom by neměl být pokácen, pouze část jich má být přesazena. Přibudou mimo jiné lavice a stolky, na nichž bude možné hrát šachy a deskové hry. "V maximální míře používáme žulovou dlažbu menšího formátu doplněnou o mramorovou mozaiku, která je před domy," uvedla Steinbachová.

Soutěž na úpravy Masarykova a Malého náměstí byla vyhlášena letos v únoru. Zapojilo se do ní 14 týmů z České republiky, Slovenska, ale například i z Německa. Celkem 56 architektů, urbanistů, inženýrů a dalších profesionálů na úkolu odvedlo více než 21.000 hodin práce.

Hlavní náměstí by se podle radnice mělo stát přirozeným centrem, kde se budou lidé cítit dobře, mohou se projít, posedět a dát si tam kávu. Městské centrum podle starosty Petra Hostka (ČSSD) potřebuje rekonstrukci už delší dobu. Problémem je hlavně přerostlá zeleň a nedostatek míst k posezení.

Svá náměstí opravují i další města. Podobnou architektonickou soutěž v minulosti vypsaly například Lysá nad Labem na Nymbursku nebo Hostivice u Prahy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články