Architektonická soutěž na obnovu hradu v Bečově nad Teplou

Zdroj
Martina Vašíčková
Vložil
ČTK
25.06.2012 14:50
Praha

Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) vyhlašuje architektonickou soutěž na obnovu horního hradu v Bečově nad Teplou na Karlovarsku. Vítězný projekt by měl co nejvíce zachovat autenticitu středověkého sídla. Zároveň ale musí vyřešit i náročné podmínky exteriérů, například možné dostavby proluky mezi hradem a zámkem či přístupové komunikace. Na celkovou obnovu státní památky, která by měla být hotová do roku 2015, vyhradilo ministerstvo kultury 90 milionů korun.
     "V současné době je zpřístupněn pouze dolní zámek, který tvoří jednu třetinu areálu. Architektonická soutěž by měla přinést zhotovitele budoucí projektové dokumentace, na základě které se budou obnovovat dvě třetiny areálu, které jsou složené ze středověkého hradu a renesančního paláce," řekl dnes ČTK bečovský kastelán Tomáš Wizovský.
     Architekti a projektanti by se měli zaměřit především na autentičnost prostředí středověkého hradu. "Vyřešit se musí i způsob prezentace relikviáře svatého Maura, neboť v budově spodního zámku, kde se nyní nachází, už naráží na provozní mantinely," uvedl Wizovský. Právě relikviář - románská zlatnická památka z počátku 13. století, kterou odborníci řadí svým významem hned za české korunovační klenoty, láká nejvíce návštěvníků.
     "Relikviář je zatím v  dočasných prostorách. Musíme vytvořit důstojnější prostředí s větší průchodností, tak aby návštěvnický zájem mohl být uspokojen," uvedl kastelán. Za ideální by považoval muzejní či galerijní způsob instalace relikviáře, aby k  němu lidé nemuseli chodit s průvodcem, jak je to nyní.
     Soutěž bude oficiálně vyhlášena 1. července. "Přesné podmínky soutěže budou oznámeny k  tomuto datu," řekla dnes novinářům ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Termín odevzdání návrhů bude do 10. září. Odborná porota v čele s rektorem Akademie výtvarných umění Jiřím T. Kotalíkem vybere vítězný projekt do konce září. "S obnovou státního hradu by se pak mělo začít příští rok na přelomu jara a léta," upřesnila Goryczková. NPÚ zvolilo pro rekonstrukci státního objektu formu soutěže o návrh poprvé. "Chceme, aby obnova hradu byla v intencích našich představ. Můžeme jasně nadefinovat představu soutěžními podmínkami a přímo z  návrhu vidíme, jestli jsou splněny naše požadavky. To by řádným výběrovým řízením, běžnou veřejnou soutěží, nebylo možné dosáhnout," uvedla Goryczková.
     Zámecký a hradní areál v Bečově nad Teplou navštíví ročně až 60.000 lidí. Svým dochovaným středověkým hradem pánů z Oseka z počátku 14. století, renesančním palácem Pluhovských a barokním zámkem Questenberků z 18. století tvoří unikátní architektonický celek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články