Tělocvična de la Chesnaie je jako UFO

Vložil
Tisková zpráva
07.02.2023 14:40
PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

Tělocvičnu de la Chesnaie v Basse-Goulaine nedaleko Nantes navrhli Yannick Bohuon a Mathilde Poupart z architektonické kanceláře Bohuon Bertic Architectes jako vznášející a pohybující se budovu. A to především s ohledem na svou polohu na okraji města a zasazení do existující zástavby přilehlých sportovních objektů.

Lehkost sportovního výkonu se stává hlavním motivem duální tělocvičny pro míčové sporty o rozloze 2300 m², která je díky svému 9,25 m vysokému stropu, několika klubovnám, otevřenému foyer a funkční infrastruktuře ideální nejen pro halové míčové sporty. Horizontální členění promyšleně snižuje výšku budovy. Současně navozuje pocit, že se nad okolním prostředím vznáší. Budova tak působí jako UFO, které se zde právě chystá přistát. Jisté je, že architekti postavili více než lákavé jeviště pro sportovní podívanou uvnitř tělocvičny.

Hlavní atrakce na okraji města

Obálka budovy, která se díky PREFA falcovaným šablonám 44 × 44 honosí hliníkovým vzhledem, dominuje okolí a je vizuální atrakcí na okraji města Basse-Goulaine. Obvodovým pláštěm v metalické stříbrné barvě budova formálně i funkčně reflektuje stávající prostorovou situaci charakterizovanou kruhovým objezdem a silnicemi vedoucími do města. Architekti se vyhnuli přední a zadní straně, protože pro ně byl důležitý zejména dojem kontinuity. Kromě toho zajistili, aby byla tělocvična viditelná a přístupná z různých stran. Díky velkému množství skla v přízemí například otevřeli halu na jedné z dlouhých stran, což má za následek jasný výhled na hřiště. Jasnou prioritou je, aby se hráči ponořili do sportovní atmosféry a inspirovali se k týmové spolupráci.

Geometrické překvapení

Zaměřili jsme se na hru a hrací plochu. Služební prostory, jako jsou šatny, technické zázemí a sklady, jsou rozmístěny kolem sportovní plochy podle funkčních hledisek. Neokázalý, pravidelný obdélník – hrací plocha – tak dostává mírně meandrující druhou prostorovou vrstvu se zaoblenými rohy, která se rozšiřuje do různých směrů. Tělocvičny mají téměř vždy stejnou strukturu. Zatímco členění vnitřních prostor je tedy rutinní záležitostí, to, co je zvláštní, spočívá ve tvaru a materiálu obvodového pláště budovy. "Touto zajímavou formou jsme chtěli vyslat signál a dát nový výraz poměrně obyčejné typologii," uvádí vedoucí projektu Mathilde Poupart. Jak tato forma vznikla? Všechny funkční místnosti jsou jednopodlažní. To, co dává vyniknout samotné tělocvičně, je její výška. Plynulý přechod z vodorovné do kolmé roviny zprostředkovává hliníková fasáda skládaná z pravidelných maloformátových šablon o rozměru 44x44 cm. Jako jednolitá šupinatá kůže přechází mezi těmito rovinami okolo celé budovy tělocvičny. Architektura obvodového pláště se tak stává promyšleným geometrickým překvapením.

O projektu:
Země: Francie
Objekt, místo: tělocvična de la Chesnaie, Basse-Goulaine
Typ stavby: novostavba
Architekti: Bohuon Bertic Architectes, Nantes
Realizace: ENGIE Axima
Typ střechy: PREFA falcovaná šablona 44 × 44
Barva střechy: stříbrná metalíza
Typ fasády: PREFA fasádní šablona 44 × 44
Barva fasády: stříbrná metalíza
FOTOGRAFIE: Croce & WIR
0 komentářů
přidat komentář

Související články