Švédští Murman Architects a jejich architektura charakteristických detailů pomocí AutoCAD LT

Vložil
Pavlína Drbálková
21.12.2011 14:00
Švédská architektonická kancelář Murman Architects vznikla v roce 1985 a od té doby si vytvořila velmi dobré jméno jak ve Švédsku, tak i v dalších zemích. Firma ke svým projektům přistupuje s  typickou kreativitou a hravostí, ať již se jedná o rezidenční bydlení, kanceláře, interiérové zařízení či přestavby budov a komerční interiéry. Pojetí inovace v řeči architektů a designérů společnosti Murman neznamená být za každou cenu neotřelý, ale spočívá v komunikaci prostoru a lidí, kteří v něm přebývají. A to přichází prostřednictvím důrazu na  detaily.
Proto architektonická kancelář využívá ke kreslení návrhů software AutoCAD LT. Tento produkt společnosti Autodesk umožňuje kanceláři zachytit charakteristickou podobu detailů do 2D výkresů, která navíc může využívat přínosů vyplývajících z  kompatibility se softwarem AutoCAD. I přesto, že studio Murman v  současné době přechází na metodu BIM  s podporou softwaru Autodesk Revit Architecture, bude nadále používat AutoCAD LT jako kompatibilní nástroj pro tvorbu 2D výkresů.

Restaurant Tusen představuje jeden z návrhů z poslední doby, který je svou kreativitou a smyslem pro detail typický pro studio Murman. Jedná se o 125ti místnou restauraci o kruhovém půdorysu určenou především lyžařům ve švédském středisku Ramundeberget. Exteriér restaurace evokuje elegantní jednoduchost přírody, zatímco interiér reprezentuje promyšlený komfort. Pověst dokončené budovy brzy přesáhla horizont švédských sjezdovek a v roce 2009 získala na světovém festivalu architektury v Barceloně první místo ve své kategorii.Murman Architects využili pro tento projekt software AutoCAD LT, od koncepčního navrhování až po projektovou dokumentaci včetně návrhu všech důležitých detailů, jako je především zdůraznění harmonie budovy s horským okolím – tvarem, vzhledem i použitým materiálem. Budova restaurace je viditelná zdálky a přitahuje návštěvníky jak za slunného počasí, tak i za sněhových přeháněk díky krbům umístěným uvnitř restaurace.
Vedle podpory procesu návrhu budovy splnil AutoCAD LT také potřeby interiérových designérů.

Využití AutoCAD LT v rámci projektu kanceláři dále umožnilo:
·    Začlenit do návrhu typické, později oceněné detaily
·    Spolupracovat v týmu napříč všemi disciplínami
·    Dosáhnout přesnosti nezbytné k návrhu budovy o kruhovém půdorysu
·    Využívat jeden nástroj pro koncepční navrhování, tvorbu detailů a design interiéru.

Software AutoCAD LT poskytuje našemu týmu jednoduchý a flexibilní způsob jak kreslit a rozdetailovat návrhy,“ řekl Hjalmar Mann, architekt ze studia Murman Architects. „Zároveň podporuje vznik nových nápadů, které tak mohou naši architekti, projektanti a interiéroví designéři zpracovávat v rámci jednoho nástroje.“

Fakta o projektu:
·    Zastavěná plocha: 372 m²
·    Kapacita: 125 míst
·    Prefabrikovaná dřevěná konstrukce
·    Postaveno v letech 2008 – 2009
·    Celkové náklady včetně vyprojektování a zařízení budovy: 12 mil. SEK (cca 33 milionů Kč)
0 komentářů
přidat komentář

Související články