Skleněná klinika v zatáčce

Nová budova Kliniky Dr. Pírka v Mladé Boleslavi je skleněná od hlavy k patě, kromě kamenné severní fasády. Architekt Martin Rajniš ji promyšleně zasadil do ohybu zatáčky pod skalní masiv a lávkou propojil s původní prvorepublikovou nemocnicí. Skleněnou vizi pomohla naplnit firma Guardian Glass.


Současní majitelé Kliniky, zástupci třetí generace zakladatele MUDr. Antonína Pírka, oslovili architekta Martina Rajniše.

Otevřená náruč

Novou budovu Kliniky Rajniš projektoval s ohledem na okolí i s myšlenkou na příjemné prostředí pro pacienty. Na rozdíl od jiných návrhů, které budovu přimykaly k pískovcovému skalnímu masivu se Martin Rajniš rozhodl udělat ze skály protihráče prosklené jižní strany Kliniky, ta navíc svými tvary odkazuje k vzorům klinik z první republiky. Starou i novou nemocnici propojil patnáctimetrovou lávkou. Směrem ke skále evokuje budova otevřenou náruč, dojem podpořený hladkými plochami čirého skla. Použití celoprosklených fasád musí splňovat estetické, technologické i bezpečnostní požadavky, které nemusí být na první pohled zřejmé. "Možná si vybavíte některé starší prosklené budovy, v nichž jste se mohli zhlížet jako v zrcadle. V případě Kliniky Dr. Pírka bylo použito sklo, které vychází z přesně opačného požadavku - má působit co nejpřirozeněji a umožnit propojení vnějšího a vnitřního prostředí," řekl Michal Hronský ze společnosti Guardian. Skla SunGuard SN 62/34 v nové klinice jsou velmi čirá a mají minimální zabarvení. Zároveň propouštějí velké množství přirozeného denního světla a přitom dokáží odstínit více než 66 procent dopadajícího slunečního tepla pro dosažení příjemného prostředí v prostorách objektu. Tato skla jsou použita i na střešní části zasklení v místě napojení lávky na novou budovu kliniky.


Objekt bohatě používající sklo jak na fasádách, tak v interiéru působí příjemně a vzdušně a navozuje přesně takové pocity, jaké si pro moderní sanatorium vysnil původní zakladatel soukromé Kliniky gynekolog a porodník Antonín Pírek ve třicátých letech.


Místo plné optimismu

Původní kliniku jako místo plné světla a optimismu, kde by se pacienti cítili dobře, nechal Antonín Pírek postavit v roce 1934. Příjemné ovzduší s rodinnou atmosférou stálo na detailech. Okna s nízkým parapetem umožňovala i ležícím pacientům výhled do zeleně. Dostatečné prosvětlení prostor denním světlem napomohlo k rychlejšímu pooperačnímu zotavení, zkrácení pobytu v nemocnici, je efektivní při léčbě psychických potíží a snižuje bolestivost, jak uvádí řada dnešních studií (např. studie "The distinctive properties of glazing"). Pohnuté roky totality ovlivnily Pírkovu rodinu i chod Kliniky. Avšak od devadesátých let si zdejší specialisté opět vydobyli přední místo v kvalitě a počtu prováděných implantací kloubních náhrad, všeobecné chirurgii i plastické chirurgii, takže přirozeně vyplynula potřeba rozšíření Kliniky o ambulantní péči a zlepšení komfortu pro pacienty. Dnes mohou pacienti využívat obě budovy kliniky a obnovenou zahradu s díly sochařů. "Pokud vypadá venkovní prostředí hezky a všude je pořádek, bývá pořádek i uvnitř, a dokonce i "uvnitř" pacientů," řekl v jednom z rozhovorů ředitel Kliniky MUDr. Stanislav Najman.
O společnosti Guardian Industries
Guardian Industries je globální společnost se sídlem v Auburn Hills, v americkém státě Michigan, se závody v Severní a Jižní Americe, Evropě, Africe, na Blízkém východě a v Asii. Společnosti skupiny Guardian zaměstnávají zhruba 18 000 lidí a vyrábějí vysoce funkční plavená, pokovená skla a výrobky z nich pro použití v oblasti architektury, rezidenčního bydlení, interiérů, přepravy a technického využití. Rovněž dodávají vysoce kvalitní pochromované a lakované plastové díly pro automobilový průmysl. Vize společnosti Guardian je být preferovaným partnerem pro své zákazníky, dodavatele, zaměstnance a komunity na základě vzájemného prospěchu. Proto se neustále snažíme zlepšovat životy lidí poskytováním produktů a služeb, kterých si váží více než jiných alternativ. Zároveň to vše děláme odpovědně a spotřebováváme méně zdrojů. Guardian je stoprocentní dceřinou společností Koch Industries, Inc. Navštivte stránky guardian.com.
0 komentářů
přidat komentář

Související články