Rhino a architektura - reportáž z londýnské konference

Rhino 4.0 in Architecture - Shape to Fabrication

Zdroj
www.rhino3d.cz, Jan Slanina
Vložil
Tisková zpráva
07.02.2007 15:35
V listopadu 2006 se v Londýně konala konference Rhino 4.0 in Architecture - Shape to Fabrication, kde byla představena nová verze programu Rhinoceros® 4 a ukázány nebývalé možnosti využití tohoto programu v architektuře a inženýrství.

    Trh AEC (Architecture, Engineering and Construction) se velice rychle mění a je zajímavé, že Rhino se na něm stává jedním z vůdčích programů. Sice tak trochu nad rámec původních předpokladů, neboť na poli architektury je v softwarové oblasti hodně těsno, ale Rhino očividně přináší něco jiného než ostatní stavařské CADy – přesnost a vyrobitelnost jakkoliv složitých tvarů volného tvaru.
    Vlastní akce se sice konala až ve středu 8. listopadu, ale pro lidi od McNeela to byl rušný týden od pondělí do pátku. V těchto dnech se totiž účastnili celé série londýnských setkání a přednášek, která začala 6. listopadu setkáním na AA (Architectural Association) School of Architecture. Tato škola ve svých kurzech vyučuje i Revit, Microstation, Catia Digital Project a Max, ale kurzy Rhina jsou zde prý zdaleka nejoblíbenější.
    Následující dopoledne se odehrála přednáška lidí od McNeela v kanceláři velice váženého zákazníka – Zahy Hadid. V této londýnské kanceláři je nainstalováno 100 kopií Rhina a všechny jsou každodenně využívány. Až začínám závidět anglickému dealerovi, že má takovéto zákazníky... V minulém roce zde používalo Rhino jen pár lidí, ostatní ho moc neznali a mysleli si, že je to nějaký nepřesný program. Letos však bylo na prezentaci více než 50 lidí, většina z nich stála a do přeplněné místnosti přicházeli neustále další. Nyní už tvrdí, že Rhino je v jejich kanceláři nejpopulárnějším programem.
    Architekti se mimořádně zajímali o nové 2D funkce v Rhinu 4 a o technologii volné deformace UDT. Velkému zájmu se těšila také historie, skriptování a obalování ploch strukturálními panely. Rhino se u Zahy Hadid využívá samozřejmě především pro konstrukci budov volného tvaru.

    Nejmagičtější efekt při prezentaci mělo na diváky bezesporu předvádění technologie UDT (Universální Deformační Technologie). Plynulá deformace jakkoliv složitých těles a spojených ploch bez ztráty spojité návaznosti, deformace pomocí deformačních křivek, ploch a klecí, to vše je skutečně revolučním rysem Rhina 4. Jisté je, že už jenom díky této technologii roste použitelnost nové verze Rhina v architektuře a designu volných tvarů o stovky procent.
    V následné diskusi architekty velmi zajímalo, jak rozčlenit finální plochu na panely a minimalizovat přitom výskyt panelů s dvojitou křivostí (zakřivením v obou hlavních směrech), čili čistě praktická otázka, směřující na vyrobitelnost návrhu v technologickém procesu. Kupodivu nebylo příliš dotazů na renderování, pokud ale byly, směřovaly pochopitelně na V-Ray a Brazil. Zajímavé bylo, jak velký pokrok v Rhinu učinili architekti u Zahy během pouhého roku. Zatímco minulý rok směřovala většina dotazů na základy Rhina, letos už bylo vidět, že jsou jako uživatelé velice pokročilí a ptali se na hodně složité problémy.
    Kolem oběda se odehrála další akce, tentokrát ve firmě HOK Sport, pod názvem CPD (CPD = Continuing Professional Development - jedná se o program RIBA, zaměřený na kontinuální zvyšování znalostí architektů, a Rhino do tohoto schématu zapadlo skvěle). HOK Sport je firma, která se zabývá projektováním velkých stadiónů. V USA má 500 zaměstnanců, v londýnské pobočce jich je 100. V londýnské kanceláři HOK Sport právě začali používat Rhino a proto se velice zajímali o přednášku Scotta Davidsona o novinkách v Rhinu 4.
    Přednáška poté přerostla v diskusi o tvorbě ploch a jejich racionalizaci. Architekti se zajímali o to, jak mohou racionalizovat plochy volného tvaru, navržené v Rhinu, do takové podoby, která může být zakótována a zadokumentována ve formě pohledů a řezů. Chtěli vědět, jak mohou potáhnout libovolnou NURBS plochu volného tvaru strukturálními panely (tento problém řeší nově vyvíjený zásuvný modul ArchCut). Byly diskutovány také otázky G1 a G2 spojitosti.
    Velké firmy a velké projekty posunuly vnímání Rhina z pouhého modeláře mnohem dále do polohy platformy pro programování a tvorbu skriptů. Je nemyslitelné, aby architekt modeloval složitou budovu podobně jako mixér nebo karosérii auta. Složité konstrukce jsou dnes již z velké míry generovány pomocí skriptů na základě pravidel, která určují například rozvinutelnost či křivost plochy. Pěkným příkladem budiž ukázka firmy Arup, o které také ještě bude řeč. Dnes již není otázka jak něco vymodelovat. Nyní, když Rhino již dokáže vymodelovat jakýkoliv myslitelný tvar, je hlavní otázkou to, jak můžeme "racionalizovat" nebo "formalizovat" nebo "rozvinout" tyto NURBS plochy pro následnou výrobu? Jak lze tyto plochy rozdělit na panely, které jsou vhodné pro strukturální analýzu a které jsou vyrobitelné s rozumnými náklady. A náklady se udrží v rozumné výši tím, že co nejvíce těchto panelů bude rovinných nebo zakřivených pouze v jednom směru (přičemž je snaha minimalizovat počet panelů s dvojnásobnou křivostí). To vše se dá v Rhinu řešit pomocí skriptování a Arup je v tomto směru opravdu zdatným uživatelem.
    Ve středu 8. listopadu odehrála se hlavní akce celého týdne – architektonické sympozium s názvem Rhino v4.0 in Architecture - „Shape to Fabrication“. Jak vidno z názvu, celým podujatím se jako červená nit vinula dvě témata – nová verze Rhino 4 a použití Rhina v reálné architektonické praxi, tedy dotažení projektu až do finální výroby čí přípravy do výroby.
    Vše se odehrávalo v zajímavé budově Metropolitan University od architekta Daniela Liebeskinda. Budova se skládá ze tří protínajících se objemů s velkými geometrickými okny. Je obložena pláty z nerezavějící oceli a na ulici ji rozhodně nepřehlédnete.
    Setkání neorganizoval McNeel, ale jeho největší anglický dealer, firma SimplyRhino. Akce byla sponzorovaná centrem Metropolitan Works, což je londýnské centrum pro podporu kreativních oborů a návazné výroby. Sál byl plný, účastníků bylo určitě více než 100 a mnozí dokonce stáli u zadních dveří. Liebeskindův interiér ve svých tvarech nezaostával za exteriérem a pravý úhel abyste pohledali – rozhodně zajímavé a důstojné místo pro setkání striktní směsice architektů.


Scott Davidson, McNeel USA
Program začal přednáškou Scotta Davidsona z amerického sídla McNeela v Seattlu. Scott představil zejména přehled nových funkcí v Rhinu 4, které demonstroval na obrázcích ve své prezentaci a zejména ukázkami těchto funkcí „naživo“ v Rhinu. Pohovořil o pozici Rhina v architektuře, protože McNeel tento pro Rhino překvapivě silný obor bere opravdu vážně. Rhino poskytuje přesné nástroje pro zachycení jakkoliv složitých a přitom emotivních myšlenek architekta a konstruktéra, aniž by ho přitom svazoval těžkopádnou konstrukční historií, známou ze strojírenských CADů nebo limitovanou sadou modelovacích příkazů. Díky Rhinu můžete své ideje dotáhnout až do stadia strukturální analýzy, výroby prototypů a skutečné kusové či sériové výroby.

Podle Scotta jsou hlavní cíle Rhina 4 následující:
  • zlepšené modelovací nástroje a vylepšení mnoha existujících příkazů. Mezi příklady patří zlepšené zaoblování, zdokonalené booleovské nástroje a plynulé přechody s technologií G-Infinity
  • lepší editační nástroje. Až do verze Rhino 3.0 bylo naším primárním cílem přesné vymodelování jakéhokoliv myslitelného tvaru. Počínaje verzí 4.0 se naše pozornost přesunula směrem ke snadnější editaci. Mezi příklady patří technologie pro přímou editaci těles (Univerzální Deformační Technologie atd) a příkazová historie.
Klíčová myšlenka: nebýt omezen tím, jak jsem něco vymodeloval nebo jak chci postupovat dále.
  • Vylepšené uživatelské rozhraní. Mezi příklady patří nová technologie SmartTrack™ a rozšířené možnosti zobrazení.
  • Vylepšené 2D kreslicí nástroje, včetně typů čar, tlouštěk pro tisk, skrytých čar, šrafování a rozvržení na výkrese pro tisk.
  • Lepší podpora polygonových sítí. Stále pracujeme na tom, aby všechny nástroje pro NURBS pracovaly stejně tak i s polygonovými sítěmi. Byly rozšířeny možnosti opravy STL souborů a přímého 3D tisku.
  • Robustnější nástroje pro nezávislé vývojáře.
  • Stovky drobných vylepšení existujících nástrojů.
Podívejme se alespoň stručně na pár technologických vychytávek v Rhinu 4, u kterých se Scott zastavil podrobněji a předvedl je naživo v Rhinu.

Plynulé přechody G-Infinity
  • neomezené navazování geometrické spojitosti – bezprecedentní úroveň estetické kontroly
  • interaktivní editace volného tvaru – při zachování vyšší spojitosti na navazující geometrii než G2
  • křivky a plochy – jakýkoliv stupeň nebo složitost
  • proprietární technologie – nelicencovaná, vyvinutá zásadně uvnitř firmy McNeel
Rhino 4.0 a zaoblování
  • pevný poloměr – v Rhinu 3.0 byla pouze tato možnost
  • G1 spojitost – pouze tato volba spojitosti byla dostupná v Rhinu 3.0
  • proměnný poloměr – novinka
  • pevná nebo proměnná vzdálenost mezi trasami – novinka
  • pevná nebo proměnná vzdálenost od průsečíku hran k trasám – novinka
  • spojitost G0, G2 a vyšší – novinka
  • proprietární technologie – vyvinutá uvnitř firmy
Rhino 4.0 a Univerzální Deformační Technologie (UDT)
  • je univerzální – žádné zvláštní případy
  • deformuje NURBS křivky, plochy, tělesa a také polygonové sítě
  • volná deformace geometrie – z jakéhokoliv zdroje
  • podporuje manifold i non-manifold objekty (uzavrene a neuzavrene)
  • uchovává integritu tělesa – sešije jej
  • je rychlá – dokonce i na složité geometrii
  • proprietární technologie – vyvinutá uvnitř firmy
Carlos Perez, McNeel Europe
Po Scottovi se ujal slova Carloz Perez z barcelonské pobočky McNeel Europe, který představil společnost McNeel, samotné Rhino, zásuvné moduly společnosti McNeel i aplikace třetích stran, strategii a zdroje vývoje, renderovací oduly pro Rhino, Tibidabo, resp. Athens a Penguin 2.0.
    Společnost McNeel&Associates byla založena v roce 1980. O její historii jste si na tomto serveru již mohli přečíst v TOMTO ČLÁNKU, ale nebude na škodu, když si pár údajů připomeneme. Společnost McNeel je vlastněná pouze zaměstnanci a nemá žádného vnějšího investora. Po celém světě má 75 zaměstnanců a 750 dealerů, distributorů a školicích center.
    Po dalších obchodních informacích se výklad přesunul k zajímavé novince Tibidabo (resp. Athens). Jedná se o parametrickou nadstavbu pro tvorbu zdí, dveří, oken, schodišť, sloupů a podlah a se schopností vytvářet řezy a pohledy. Carlos byl tajemný jako hrad v Karpatech a neukázal ani náznak činnosti tohoto pluginu v praxi, museli jsme se proto spokojit jenom s obrázky v prezentaci. Podle slov vývojáře Athens spatří první veřejná betaverze světlo světa do konce února.
    (pozn. autora: podařilo se mi získat tajný prototyp a jsem opravdu unešen – představte si, že kreslíte v půdorysu, kde se budova zobrazuje jako klasický výkres, do kterého vkládáte okna, zdi atd, a v perspektivě přitom vidíte, jak se tyto,okna dvěře, schody atd ihned promítají do podoby 3D modelu. Chytnete myší dveře nebo okno, posunete je a tvar zdi se této změně ihned přizpůsobí. Mimochodem byl jsem opravdu překvapen, jak funguje vztah 2D výkresu a prostorového modelu - při kreslení v pohledu Shora vidíte celý model jako 2D výkres včetně standardních 2D značek pro dveře, okna, schody atd, zatímco ve všech ostatních pohledech se model jeví jako klasický 3D objekt!)

EDAW | AECOM - Rhino a urbanismus
Firma EDAW - se zabývá architekturou krajiny, urbanismem a environmentálním plánováním. Na několika projektech demonstrovali masivní využití Rhina. Jednotlivé projekty si můžete prohlédnout v obrázkové galerii u tohoto článku.

Damien Alomar, ASGVis, USA
Damien Alomar je z americké firmy ASGVIS, která do rhina importovala modul V-ray. Tento renderovací modul je pro architekty zvláště zajímavý, protože získává v této oblasti mezi zásuvnými moduly pro 3DS Max téměř celosvětový monopol. Pro mě měla tato prezentace zvláště pikantní příchuť, protože byla z poloviny postavena na našich (Dimensio) obrázcích z V-Raye. Bylo opravdu neočekávané a zajímavé. (Zájemce o další obrázky z mé série Aquacity Poprad, kde bylo použito pouze Rhino + V-Ray, bez jakýchkoliv jiných programů, odkazuji na tuto stránku. Vše bylo modelováno na základě finálních stavebních výkresů od architektů ve formátu DWG za AutoCADu. Výkresy byly obrovské (jenom výkresy měly v Rhinu desítky MB), ale Rhino 4 je načetlo perfektně, včetně správné diakritiky v textech.)
    Damien pohovořil o funkcích V-Raye a naznačil také, co se chystá v nejbližším servisním balíčku (V-Ray Sun, V-Ray Sky, nekonečná rovina (země), export materiálů z Maxe do Rhina, distribuovaný rendering, podpora renderovacích farem, displacement).

Daniel Bosia a Florian Gauss - Ove Arup
Všem architektům v sále padaly čelisti když viděli, že největší strukturální inženýři na světě to s Rhinem myslí smrtelně vážně. Nutno podotknout, že pozvaní byli nejenom uživatelé, ale zejména potenciální zájemci, kteří toho o Rhinu mnoho nevěděli a chtěli zjistit, co všechno tento program vlastně umí. Myslím, že po předvedení hardcore projektů od Arupu už v tom mají jasno...

Daniel a Florian rozjíždějé svoji show - tohle věru nebude o české katalogové architektuře s výklenkem v kuchyňském koutu...

    Za firmu Arup na setkání vystoupili Daniel Bosia a Florian Gauss. Arup je globální celosvětově působící firma složená z designérů, inženýrů a obchodních konzultantů, která nabízí široké spektrum profesionálních služeb ve stavebnictví. Má přes 7000 zaměstnanců, kteří pracují v 75 kancelářích ve více než 33 zemích. V každém okamžiku pracují zaměstnanci    Arupu současně na více než 10 000 projektech.
    Inženýři a programátoři v Arupu používají ve svých velkých projektech Rhino jako základnu pro tvorbu vzorů, hledání forem a tvorbu iterační skriptů. Mezi témata, o kterých hovořili, patřilo použití Rhina pro automatizaci ve spojení s analytickými programy pro strukturální a geometrickou optimalizaci, automatizaci pro generování profilů za účelem CNC obrábění atd. Programátoři v Arupu za tímto účelem vytváří vlastní skripty a zásuvné moduly, k čemuž jim Rhino nabízí díky svému robustnímu SDK skvělý základ.
    Daniel se podrobněji zastavil u dvou zajímavých projektů. Prvním z nich byl Alishan Bridge na Taiwanu. Model mostu byl vytvořen celý v Rhinu pomocí skriptů. Vznikl z položeného válce, kdy byl tento válec nahoře rozříznut a jakoby chycen za čtyři body poblíž konců tohoto válce a za tyto body byla plocha válce ohnuta dolů. Následně byla pomocí skriptu vygenerována struktura mostu všetně různých analytických záležitostí, které se týkaly jednotlivých takto vygenerovaných elementů.
    Druhým velice zajímavým projektem byla 200 metrů dlouhá zeď z návrhu Grand Egyptian Museum v Káhiře. Tato zeď je tvořena známým fraktálem, tzv. Sierpinského koberečkem. Opět byly využity skriptovací schopnosti Rhina a fasáda byla vygenerována až do podoby jednotlivých konstrukčních prvků.
    Inženýři v Arupu používají Rhino zejména pro navrhování strukturálních panelů a pro tvorbu řezů obecných ploch.    Používají také Catii, ale jenom tehdy, když potřebují parametričnost, ačkoliv sami připouštění, že v mnoha případech je to holé plýtvání časem, protože při každé změně ze strany architektů si nejsou nikdy jistí, co všechno se vlastně změnilo a musí začít zase znovu.

K čemu tedy používá Arup Rhino nejvíce?
  • Generativní modelování (tvorba panelů, Crystal Project)
  • Hledání formy (vyhlazování, Arnhem Project)
  • Převod na polygony a mapování (Alishan)
  • Rozhraní pomocí objektových a dokumentových dat(Dublin T2)
  • Propojení na analýzu(GME)
Mezi obecná témata přednášky dále patřilo:
  • Automatické provázání s programy pro analýzu za účelem strukturální a geometrické optimalizace
  • Automatizace generování profilů pro CNC obrábění
  • Použití skriptování a vývoj vlastních zásuvných modulů pro Rhino
Metropolitan Works - Matthew Lewis a Marc Collinson
Další přednáška patřila Matthewovi Lewisovi a Marcovi Collinsonovi z Metropolitan Works. Když začali vyjmenovávat technologie, jejichž využití nabízí studentům Metropolitan University, nestačil jsem koukat – rapid prototyping, laserové obrábění, 3D skenování, CNC routing a digitální tisk – o těchto strojích v celkové ceně desítek miliónů se u nás nezdálo ani většině komerčních firem, natož školám. Se slzou v oku vzpomínám, jak jsme na VUT pracovali na frézce z roku 1920. Metropolitan Works nabízí na komerční bázi své služby všem výrobcům, designérům, inovátorům a výzkumníkům, kteří tak mají přístup k nejmodernějším existujícím technologiím. Viz www.metropolitanworks.org.

Michael Ramage
Po zástupcích Metropolitan Works vystoupil Michael Ramage, architekt a přednášející z Cambridgské univerzity. Michael navrhuje a staví tenkostěnné struktury s dvojnásobnou křivostí (zakřivením v obou směrech), což je, jestli si dobře vzpomínám, stará a tradiční španělská nebo portugalská stavební metoda. Modeluje v Rhinu a provádí strukturální analýzu v 2D parametrickém programu Cabri.

Michael nám předvedl, jak využil Rhino ke konstrukci dvou kopulí a schodiště v ekologickém konferenčním centru v Kentu, postaveního pomocí tradiční techniky ztavby zakřivených tenkostěnných zdí.

David Rutten
Skriptovací polobůh David Rutten předvedl nové skriptovací prostředí Monkey pro Rhino 4.


Buro Happold SMART Group
SMART je tým, který se věnuje analýze a výzkumu, který se zrodil ze skupiny Special Structures v Buro Happold. Stal se střediskem pro pokročilé modelování a simulaci. SMART předváděl několik velkých projektů, ve kterých použili Rhino. Na jednom snímku v prezentaci bylo napsáno “Pracovat bez Rhina? Nemyslitelné”.
    Tato skupina efektivně využívá Rhino a zejména jeho schopnosti v oblasti skriptování a tvorby zásuvných modulů a zahrnuje Rhino jako důležitý nástroj pro většinu svých prací. V prezentaci bylo použití Rhina demonstrováno na projektu Sidra Trees – 250 metrů dlouhá ocelové struktuře s dvojitou křivostí, která tvoří vstup do vzdělávacícho a veletržního centra v Kataru. Rhino bylo použito prakticky v každém stupni návrhu této struktury: v pre-processingu (analýza formy stromu, strukturální mapování jádra a rozhraní s aplikací Ansys), vyhlazování plochy, mapování vyztužujícího rámu, rozvinování, plné rozvržení elektrických rozvodů a jako rozhraní pro kompletní digitální návrh.
    Strukturální analýza vždy začíná NURBS plochami, které se rozčlení na panely, zjednoduší se do co největšího počtu panelů s jednoduchou křivostí (zakřivených pouze v jenom směru) a poté se předají na strukturální analýzu a tvorbu detailů a nakonec do výroby.

Rajaa Issa, McNeel USA
Poslední vystoupení patřilo zástupkyni McNeel USA, která vyvíjí dva nové architektonické zásuvné moduly pro Rhino 4.
  • SolidTools je zásuvný modul pro přímou editaci extrudované geometrie prostřednictvím protahování stěn, přesunování hran, tvorby a editace děr a booleovských vytažení k hranicím. Zásuvný modul vylepšuje plošné a křivkové editační nástroje jako je měkká editace, částečné zrušení střihu a prodlužování stříhaných ploch.
  • Zásuvný modul ArchCut poskytuje nástroje pro tvorbu řezů architektonických modelů a pro generování strukturálních panelů na obecných plochách. Mezi práci s řezy patří nástroje pro importování pozic řezů, pro tvorbu, aktualizaci, 2D rozvržení a pro generování výkazů. Nástroje pro tvorbu panelů podporují pestrou škálu algoritmů, sahajících od přesně definovaných směrů pamelů až po náhodné panely.

Novinka: Paracloud, revoluce v generativním modelování?
ParaCloud™ je cenově dostupné softwarové řešení, které převádí Excelovou tabulku do výkonného parametrického modeláře, který řídí CADové nástroje, jako je Rhino nebo Microstation, a rozšiřuje tak své možnosti. ParaCloud™ obohacuje Rhino schopnostmi generativního designu.
    Začněte s křivkami nebo plochami Rihna - ParaCloud™ vám dá parametrickou kontrolu pro přesnou a intuitivní editaci za účelem výroby, konstrukce a různých studií a analýz.
    ParaCloud™ nabízí behaviorální modelování na základě parametrického mraku bodů, což je zcela inovativní přístup k parametrickému designu.

ParaCloud™ obohacuje Rhino těmito vlastnostmi:
  • parametrické behaviorální modeování
  • rozvin ploch a žeber
  • parametrické struktury skořepin a žeber
  • pametrické osazení komponentami
  • generativní osazení bloků Rhina
  • zjednodušené číselné řízení prostorové geometrie
Autor programu Dr. Eyal Nir pracoval v letech 2000 a 2001 u slovutné firmy Foster and Partners v oddělení Special Modeling Group, což je jistě hodně slušná reference. Pracoval zde na projektech jako je stadión ve Wembley, Albion Wharf nebo Moore House a věnoval se oborům jako je parametrický a algoritmický design a tvorba komplexní geometrie. Po návratu do Izraele založil společnost Ziggurat Systems Ltd, která se věnuje praxi a výzkumu na poli architektury.

V plánu je přednáška s autorem programu Dr. Eyalem Nirem na fakultě architektury ČVUT v Praze.

JAN SLANINA je jednatelem společnosti Dimensio s.r.o., která je výhradním distributorem plošného modeláře RhinocerosR na českém a slovenském trhu. Dále se věnuje tvorbě 3D grafiky a vizualizacím v oblasti architektury.
Společnost Dimensio s.r.o. působí zejména v oblasti architektury, designu a strojírenství a je provozovatelem internetového serveru
Rhino3D.cz, zaměřeného na program Rhinoceros a související zásuvné moduly.
Další podrobnosti a články o programu Rhinoceros a najdete na oficiálním serveru www.rhino3d.cz, diskutovat o programu pak můžete na internetovém fóru Rhina na adrese www.rhino3d.sk.
8 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Gratulace
Maro
12.02.07 01:08
3D obecne
eStebahn
12.02.07 10:10
re
filip medek
12.02.07 01:53
rere
eStebahn
12.02.07 01:03
dd
maro
13.02.07 01:25
zobrazit všechny komentáře