Okna Pitoresk

… elegantní a krásná jako kdysi

Vložil
Tisková zpráva
15.11.2021 11:15
JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Okna tenká pouhých 50 mm. Lehkost, která architektuře často sluší nejvíce. V poslední době, díky technickým požadavkům, okna zmohutněla, ztloustla v robustní rámy. Okna Pitoresk jsou i se současnými nároky subtilní jak z interiéru, tak z exteriéru. Ty vyvinula a vyrábí firma JANOŠÍK.

 

Subtilnost v oknech není ničím novým. V subtilnosti je elegance, ta byla ve starých oknech. U starých domů je to do očí bijící, když se původní okna vymění za nová tlustá. U nových jsme si zvykli, že nám tato hrubost nevadí. Okna Pitoresk vrací do oken zapomenutou eleganci z dob minulých.

Vyměnitelný venkovní rám

Na dřevěných oknech po delším čase jsou venkovní podmínky znát. Někdo v přirozeném stárnutí vidí přidání na kráse, jiní vyžadují dokonalý povrch nastálo. Okna Pitoresk mají přední venkovní část odnímatelnou. Je možné ji jednoduše vyměnit nebo zdemontovat, repasovat a vrátit zpět.

Menší okno v místnosti dělá zásadně jinou, ale stejně silnou atmosféru. Intimnější. Spirituálnější. Průhled i vpuštěné světlo je intenzivnější. Zvenku jsou domy malebnější. Začínal jsem si toho všímat v uličkách Malé Strany. V dřevěné kapli Johna Pawsona, kde celý převýšený prostor byl koncentrovaný do jednoho malého okna, bylo v atmosféře nejzřetelnější a nejsilnější. A pak jsem si pořídil maringotku. Starou. Krásnou. Cirkusáckou. Prvně bylo v plánu místo jedné stěny velké okno. Ale v těch malých oknech byla ona verva. Stará okna zasouvací na kličku zůstala a začala u nás vznikat okna Pitoresk” J.

Velkoformátové prosklené stěny jistě zůstanou v domech nepostradatelným spojením s okolní zahradou. Stejnou pozornost je ale potřeba věnovat i menším oknům.

0 komentářů
přidat komentář

Související články