Navrhli nejkrásnější byty v Amsterdamu, teď se chystají do Prahy

Zdroj
Salon dřevostaveb
Vložil
Tisková zpráva
03.04.2024 00:10
Bytový dům Haut v Amsterdamu je unikátní v mnoha směrech. Dřevěný mrakodrap s jednadvaceti podlažími patří k nejvyšším dřevostavbám na světě. Především je ale mimořádně ekologický a vyniká svojí udržitelností. Jeho autoři, nizozemské studio Team V, se právě chystají do Prahy. Vystoupí v rámci Salon dřevostaveb, festivalu a přehlídky současné dřevěné architektury.

Sedmdesát tři metrů vysoký dům Haut s dvaapadesáti byty je také první obytnou stavbou v Nizozemsku, která získala nejvyšší hodnocení udržitelnosti BREEAM Outstanding. Díky novým použitým technologiím se navíc tato hybridní budova stala celosvětovým příkladem, jak zohlednit udržitelnost i v městském rozvoji.

Dřevo snižuje emise ze stavebnictví

Práce architektů na domu Haut započala v roce 2016 a výrazně pomohla zvýšit osvětu o dřevu jako výhodném a udržitelném stavebním materiálu, který přináší mnoho benefitů. Stavba zároveň přispěla k odklonu od tradičních betonových a ocelových konstrukcí, což je velmi důležité, protože čtvrtina všech emisí oxidu uhličitého pochází ze stavebnictví. Přitom na rozdíl od betonu a oceli použití dřevěných konstrukcí ve stavebnictví minimalizuje emise CO2 na nejnižší možnou úroveň.

Čím více dřeva tedy bude stavebnictví využívat, tím méně emisí vyprodukuje. Studio Team V proto razí jednoduché heslo: Dřevo využívat tam, kde je to možné, ocel nebo beton pouze tam, kde je to nutné. Se stejnou filozofií byl postaven i Haut.

Haut je však příkladem udržitelnosti i v jiných ohledech. Budova je vybavena solárními panely o neuvěřitelné rozloze 1500 metrů čtverečních na střeše i fasádě. Senzory řízené termostaty upravují nízkoteplotní podlahové vytápění a chlazení, které vychází ze země. Součástí budovy jsou dokonce i budky pro ptáky a netopýry, zásobník dešťové vody nebo nabíjecí stanice pro elektrická auta už jsou samozřejmostí.

Široké možnosti přizpůsobení

Výhodou dřevěné konstrukce je také hřejivý pocit, který je právě v obytných budovách tak důležitý. I přes velkou míru prefabrikace nabízí budova široké možnosti přizpůsobení jednotlivých bytových jednotek na míru jejich budoucím majitelům. Na rozdíl od většiny dřevostaveb jsou v Haut nosné pouze vnitřní stěny, a tak si obyvatelé mohli hrát i s rozvržením oken a balkonů.

Haut zkrátka zvedl vlnu zájmu o udržitelnou dřevěnou architekturu a studio Team V je od té doby zvané na řadu mezinárodních konferencí, workshopů a přednášek po celém světě od Nového Zélandu po Kanadu. Letos proto jeho zástupci budou také hlavními hvězdami festivalu dřevěné architektury Salon dřevostaveb, který v Praze začíná už 17. dubna a letos proběhne dokonce už podevatenácté. Prezentace Teamu V zaměřená na téma hybridních výškových staveb zazní v rámci před- náškového večera v pražském centru CAMP 17. dubna večer.

Vstupné na zahajovací večer Salonu dřevostaveb je zdarma, ale místo je třeba si rezervovat pomocí volné vstupenky: https://goout.net/cs/zahajovaci-vecer-salonu-drevostaveb/szajlbx/
0 komentářů
přidat komentář