Návrat ke dřevu: žaluzie z exotické vrby

Vložil
Tisková zpráva
13.04.2021 11:00
BEMATECH, s.r.o.

Vyrábět stínicí techniku z přírodních materiálů znamená vrátit se k počátkům tohoto výrobního odvětví. První, dřevěné žaluzie s pevnými lamelami se objevily na jihu Evropy v 16. století, a ač dnes dřevu konkurují mnohé jiné materiály, poptávka po ža- luziích v přírodním provedení je stále značná. Firma Bematech na tuto poptávku zareagovala žaluziemi z exotické dřeviny.


Dřevěné žaluzie představují v interiéru nepřehlédnutelný dekorativní prvek, což je oproti těm běžnějším hliníkovým, které jsou spíše nenápadnou součástí okna, jejich hlavní přidaná hodnota. Jak je to ale s jejich vlastnostmi, jako jsou životnost nebo tvarová stálost?

Speciální dřevina z Afriky

To, co platí pro jeden druh dřeva, nemusí platit pro dřevo obecně. Některá dřeva se využívají jako stavební materiál, z jedněch se vyrábí nábytek, z jiných dekorativní či užitkové předměty. Stejně tak jsou některé druhy vhodnější do interiéru, jiné ustojí i méně příznivé venkovní podmínky. K výrobě lamel žaluzií firmy Bematech se využívá exotické dřevo abachi, pocházející z vrby africké. Protože tento strom roste po celý rok ve stálých přírodních podmínkách, nemá jeho dřevo letokruhy, zato se vyznačuje zajímavou vlasovou kresbou. Dřevo abachi je měkké, a tedy velmi tvárné, lehké a po zpracování má hladký povrch. Navíc není sukovité ani náchylné k prasklinám. Pokud je dobře vysušeno, nemá tendenci zpětně vstřebávat vlhkost, díky čemuž se nedeformuje tolik jako ostatní dřeviny.


Další jeho výhodou je velmi nízká tepelná vodivost, a proto se také používá například k výrobě lavic a opěrek do saun. Díky této a dalším fyzikálním vlastnostem mohou být dřevěné žaluzie významnou součástí tepelné ochrany místnosti a příznivě působit na pocit takzvané tepelné pohody. Vnitřní povrch dřevěné žaluzie totiž nekopíruje venkovní teplotní extrémy přenášené oknem a udržuje si teplotu blízkou interiéru. Žaluzie ve staženém stavu tak v létě i v zimě přispívají ke stabilizaci vnitřní teploty a nižší spotřebě energie za vytápění nebo chlazení.

Různé typy povrchové úpravy

Některé vlastnosti dřeva mohou být posíleny – nebo naopak ty nežádoucí potlačeny – vhodnou povrchovou úpravou. Firma Bematech nabízí tři hlavní kolekce horizontálních žaluzií vyrobených ze dřeva abachi – Be One, Be Wood a Be Noble –, které se od sebe liší právě především povrchovou úpravou. Vedle toho bychom v jejím portfoliu našli také lamely z lipového dřeva nebo bambusu. Be One zahrnuje lamely lakované (v libovolné barvě ze vzorníku RAL či NCS), Be Wood mořené a lamely Be Noble jsou nejprve kartáčovány, aby se zvýraznila jejich povrchová struktura, a následně jsou mořeny jedním ze 125 odstínů. Tyto produktové řady byly ještě rozšířeny o podkategorie Be Wood Light a Be Noble Light, jež nabízejí světlé odstíny lamel, a Be Wood Dark a Be Noble Dark zahrnující tmavé odstíny. Žaluzie je tak možné vhodně sladit prakticky s jakýmkoli interiérem.

Žaluzie mohou být vyrobeny v maximálním rozměru 420 × 350 cm (šířka × výška). Šířka jednotlivých lamel může být buď 35, 50, nebo 70 milimetrů, jejich tloušťka je tři milimetry. Žaluzie je možné ovládat manuálně i motoricky, avšak u žaluzií větších rozměrů doporučuje výrobce ovládání motorické.
0 komentářů
přidat komentář

Související články