Minimalistický screen zdobí, stíní i propouští světlo

Vložil
Tisková zpráva
03.06.2020 12:30

Screen je speciální textilní roleta, jež je nejčastěji umisťována na vnější straně oken, kde dovede zachytit největší podíl sálavé energie ze slunce. Snižuje na minimum průnik tepelné energie do interiéru a přitom umožňuje výhled ven a vstup světla či čerstvého vzduchu dovnitř. Jde o clonu, která má neobyčejný architektonický potenciál.


Screen – v našem případě jde o produkt značky Minirol – je stínicí prvek, který jako součást fyzikálního konceptu, jenž řeší v budovách světlo, vzduch a energii, umožňuje efektivní tepelnou ochranu objektu jak v létě, tak v zimě. Pokud je umístěn na vnější straně okna, velkou část slunečního záření odrazí, část ve formě světla propustí dovnitř. Zbylou energii, kterou pohltí, pak ve formě tepla vyzařuje jak ven, tak do interiéru. Díky tomuto procesu screen snižuje letní teploty v místnosti o 80 až 95 procent za současného vizuálního komfortu. Tak snižuje náklady na chlazení domu až o 58 procent. V zimě pak funguje jako tepelněizolační okenní prvek. A přitom umožňuje výhled z okna ven.

Materiál a barva ovlivní intenzitu průsvitnosti a míru pohltivosti tepla

Tepelná pohoda v místnosti je tedy díky screenu zachována. Světelná průchodnost se však u jednotlivých tkanin liší. Látka tvořící clonu je vyrobena ze skleněných či polyesterových vláken a je potažena vrstou PVC. Lze zvolit i zatemňovací typ. Pokud například preferujete maximální celoroční přísun denního světla, volte screen s co nejvyšším faktorem propustnosti světla, který je v parametrických tabulkách uveden jako hodnota Tv (činitel prostupu světla). Takové řešení je vhodné například v učebnách (doporučovaná úroveň osvětlení 400 lux), kancelářích (500 lux) a zejména v ateliérech (1000 lux). Vedle materiálu ale ovlivňuje míru průsvitnosti i barevnost. Temnější odstíny úroveň osvětlení snižují. Screeny značky Minirol jsou ve standardu dostupné ve všech barvách vzorníku RAL.


Vyberete-li světlou barvu, bude se – na rozdíl od tmavých odstínů – také méně zahřívat. Nepředá tedy sáláním tepelnou energii ze slunce dále skleněné výplni okna, potažmo interiéru. Napomáhá tak – ve srovnání s interiérovou stínicí technikou, jež funguje pouze jako ochrana před oslněním – udržovat tepelnou pohodu v domě. Naproti tomu tmavší screeny poskytují lepší vizuální kontakt s exteriérem (je přes ně ven lépe vidět), a navíc je v jejich případě snazší regulovat míru oslnění (lze jednodušeji snižovat jasové kontrasty mezi různými zónami).

Znamenitý design

Navíc nelze opomenout, že finální provedení screenů poskytuje budově vedle vynikajících tepelněenergetických parametrů i propracovaný minimalistický design. Jde o architektonický element dodávající budově jedinečnou tvář, dynamiku a půvab. Ovládání lze zvolit mechanické (na kliku) či elektrické. Screen lze napojit též na inteligentní domácnost a jeho fungování může být také autonomní a založené na datech pocházejících ze slunečních, větrných a dalších senzorů. Box, do kterého je screen zarolován, je vyroben z hliníku a je možné jej takzvaně zaomítnout.

Shrnutí faktů o exteriérových screenech:

  • Zlepšují tepelněizolační schopnost okna – v létě stíní okno a chrání dům před lavinou slunečního záření, především před jeho tepelnou složkou, zatímco v zimě zabraňují průniku chladu.
  • Propouštějí akurátní množství slunečního záření a zajišťují dobrou interiérovou viditelnost.
  • Zabraňují náletům hmyzu ve dne i v noci; screeny lze ponechat spuštěné a přitom větrat.
  • Ve dne nabízejí průhled oknem ven.
  • Umožňují řídit množství slunečního světla podle aktuální potřeby.
  • Snižují spotřebu elektrické energie (snížení potřeby klimatizace či topného systému).
 
Autor: Helena Široká
0 komentářů
přidat komentář